Με τη συμπαράσταση 3.500 οπαδών του που δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 82-75 τη Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague και είναι αγκαλιά όχι απλά με το πλεονέκτημα έδρας πλέον αλλά και με τη 2η θέση.

Οι Πράσινοι μπήκαν καλά στο ματς, όπως δείχνει και το 6-2 στα πρώτα λεπτά χάρη στον Μήτογλου, η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού ο Ιμπάκα βγήκε μπροστά για τους Γερμανούς, πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και ήταν ο κύριος λόγος που το πρώτο 10λεπτο έκλεισε με το σκορ στο 18-13.

Με την έναρξη του δεύτερου, πάντως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ένα γρήγορο 5-0 και ισοφάρισε (18-18), οι Γουάιλερ-Μπαμ και Γκιφάι όμως με τρίποντα έστειλαν τη Μπάγερν στο +6 (24-18). Αυτό, τα τρίποντα των γηπεδούχων δηλαδή, ήταν ως εκείνο το σημείο το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στη συνέχεια σοβαρεύτηκε, βρήκε λύσεις και με επιμέρους σκορ 16-4 κατάφερε να βρεθεί από το -6 στο +6 (28-24) στο 17′.

Οι Πράσινοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (36-40), οι Βαυαροί όμως μπήκαν ορεξάτοι στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισαν 44-44 στηριζόμενοι πάντα στα τρίποντα και γενικά προβλημάτιζαν την ελληνική ομάδα, μέχρι που ανέλαβε ο Ναν. Ο Αμερικανός πέτυχε 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έδινε συνεχώς λύσεις στην επίθεση και βοήθησε την ομάδα την ομάδα του Αταμάν να μπει στην τελευταία περίοδο από το +4 (54-58).

Εκεί, ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά και στο +7 (54-61), αλλά κάπου εκεί… μπλόκαρε και η Μπάγερν το εκμεταλλεύτηκε για να κάνει επιμέρους σκορ 11-2 και να περάσει μπροστά με 65-63 στο 33′. Ακολούθησε το τρίποντο του Σλούκα για το 65-66 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι ως το 36′ (70-70), όταν… εμφανίστηκε και ο Χουάντσο.

Ο Ισπανός ήταν καθοριστικός για τους Πράσινους που ξέφυγαν με +5 (75-80) στο 39′ και τελικά πήραν τη νίκη, θέλοντας ακόμη μία, με αντίπαλο την ουραγό Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ την τελευταία αγωνιστική, για να πάρουν οριστικά τη 2η θέση και να μπουν στα play off με πλεονέκτημα έδρας, κυνηγώντας την πρόκριση στο Final 4 για πρώτη φορά μετά το 2012.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82