Το Περιστέρι αντιμετώπισε εκτός έδρας την Καρσίγιακα και ηττήθηκε με 93-88, πράγμα που σημαίνει ότι μετράει τρεις αγώνες χωρίς νίκη και η υπόθεση-πρόκριση στους προημιτελικούς του Basketball Champions League έχει δυσκολέψει πάρα πολύ πλέον.

Με τον Ντάνγκουμπιτς να μπαίνει «ζεστός» στο παιχνίδι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 6-0 στο ξεκίνημα αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 9-6, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι και με τον Χουγκάζ να δίνει λύσεις με τρίποντα.

Λύσεις, όμως, έδινε και ο Χίλιαρντ στην Καρσίγιακα, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 41-32 και γενικά είχε 7/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, στη λήξη του οποίου ήταν στο +2 (46-44) από το Περιστέρι.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Λοβ κατάφερε να κάνει σερί 6-0 και να προσπεράσει με 46-50, οι γηπεδούχοι όμως είχαν πάντα απαντήσει και με καλάθια των Χίλιαρντ και Χαλτάλι κατάφεραν να προηγηθούν με 64-58 και με 68-63 στο 30′.

Το Περιστέρι μπήκε στην τελευταία περίοδο με στόχο την ανατροπή αλλά τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά και στο 36′ έμεινε στο -12 (86-74) από το τρίποντο του Μπράουν, για να έρθει τελικά η ήττα, τρίτη σε ισάριθμους αγώνες, με 93-88, δυσκολεύοντας κι άλλο την υπόθεση-πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστές για την Καρσίγιακα οι Μπράουν (23π.), Σίπαχι (18π.) και Χίλιαρντ (18π. με 5/7 τρίποντα), ενώ για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν οι Ντάνγκουμπιτς (18π.), Ράγκλαντ (18π.) και Λοβ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88