Λίγα 24ωρα μετά τον αποκλεισμό της από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 84ο λεπτό νίκησε με 1-0 την Τσέλσι και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή Κόβεντρι.

Με την ψυχολογία να μην είναι και η καλύτερη μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και με τους Λονδρέζους να είναι απολύτως συγκεντρωμένοι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι Μπλε ήταν πιο επικίνδυνοι.

Γκολ, όμως, δεν έβαλαν και το 0-0 παρέμενε, με τις δύο ομάδες από ένα σημείο κι έπειτα, στο δεύτερο ημίχρονο, να προσέχουν περισσότερο την άμυνά τους. Τα λεπτά, έτσι, περνούσαν χωρίς να υπάρχει κάποια μεγάλη φάση και όλα έδειχναν ισοπαλία και ρεβάνς, μέχρι που ήρθε το 84′.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ντε Μπρόινε έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπερνάρντο Σίλβα με κοντινό τελείωμα βρήκε δίχτυα για το 1-0, στέλνοντας τη Σίτι στον τελικό, έχοντας πλέον ως στόχο το νταμπλ.