Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε το Περιστέρι για τη 13η αγωνιστική της Basket League και με πρωταγωνιστή τον Γκραντ που είχε 26 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ επικράτησε με 90-75 και πανηγύρισε τη 13η νίκη του.

Με τις άμυνες να έχουν μπει σε δεύτερη… μοίρα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε τον επιθετικό πλουραλισμό και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές), κλείνοντας την περίοδο στο +6 (25-19).

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι «χτύπησε» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ανέβασε στροφές στην άμυνά του και με επιμέρους σκορ 25-16, πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (44-41).

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ο Παναθηναϊκός βρήκε το μακρινό σουτ (4/6 τρίποντα) και με «ενέσεις» όποτε χρειάστηκε στην άμυνα, πέτυχε την ανατροπή και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (67-63). Ένα σερί 5-0 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, δια χειρός Γκριγκόνις (τρίποντο) και Λεσόρ (λέι απ), έδωσε ψυχολογία στους «πράσινους», οι οποίοι βρέθηκαν στο +9 (72-63 στο 32΄) και δεν κοίταξαν πίσω…

Με την άμυνα μάλιστα να περιορίζει τους φιλοξενούμενους στο 12 πόντους μέχρι το φινάλε και την παραγωγικότητα του στα… κόκκινα, το «τριφύλλι» δεν είχε λόγους ανησυχίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75