Τη μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στο ιταλικό πρωτάθλημα έκανε η Σασουόλο στο «Τζουζέπε Μεάτσα» του Μιλάνου, όπου με ανατροπή νίκησε με 2-1 την Ίντερ, η οποία πριν το παιχνίδι προερχόταν από το απόλυτο σερί νικών στη Serie A (5Χ5), ωστόσο, «προσγειώθηκε ανώμαλα» και, μάλιστα, μέσα στο σπίτι της!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι προηγήθηκε με το γκολ του Ντάμφρις σις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο, στην επανάληψη η Σασουόλο έφερε τα πάνω κάτω με δύο γκολ από τους Μπαϊράμι και Μπεράρντι σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Μετά από ένα μήνα η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό 4-1 επί της Ουντινέζε. Από το 2-0 επί της Σασουόλο στις 27/08 οι πρωταθλητές της Serie A «μέτρησαν» τρία ματς χωρίς «τρίποντο» (τα δύο τελευταία ισόπαλα), με αποτέλεσμα να μείνουν πολύ μακριά από τις πρώτες θέσεις. Ωστόσο, δεν είχαν κανένα περιθώριο λάθους απέναντι στην εκ των ουραγών, Ουντινέζε, την οποία νίκησαν άνετα κι ανέβηκαν στην 5η θέση, πλησιάζοντας στο -4 από τις Ίντερ και Μίλαν που «συγκατοικούν» στην κορυφή. Οι «ροσονέρι», νωρίτερα, νίκησαν με 3-1 την Κάλιαρι εκτός έδρας.

Επιστροφή στα «τρίποντα» και για τη Λάτσιο, με το 2-0 επί της Τορίνο στο «Ολίμπικο». Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα δύο γκολ της δεύτερης νίκης τους στη Serie A στο β΄ ημίχρονο με τους Βετσίνο και Τζακάνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

• Γιουβέντους-Λέτσε 1-0 (57΄ Μίλικ)
  • Κάλιαρι-Μίλαν 1-3 (29΄ Λουβουμπό – 40΄ Οκαφόρ, 45΄ Τομόρι, 60΄ Λόφτους-Τσικ)
  • Έμπολι-Σαλερνιτάνα 1-0 (34΄ Μπαλντάντσι)
  • Βερόνα-Αταλάντα 0-1 (13΄ Κουπμάινερς)
  • Ίντερ-Σασουόλο 1-2 (45΄+1 Ντούμφρις – 54΄ Μπαϊράμι, 63΄ Μπεράρντι)
  • Λάτσιο-Τορίνο 2-0 (56΄ Βετσίνο, 75΄ Τζακάνι)
  • Νάπολι-Ουντινέζε 4-1 (19΄ πεν. Ζιελίνσκι, 39΄ Οσιμέν, 74΄ Κβαρατσκέλια, 82΄ Σιμεόνε – 81΄ Σάμαρτζιτς)