Ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ συμφώνησε με τον Άρη στις 3 Νοεμβρίου του 2009 και έκανε το ντεμπούτο του στον σύλλογο της Θεσσαλονίκης στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Σε ένα οδυνηρό απόγευμα για τον Αργεντινό τεχνικό, οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με 4-1 με το μοναδικό γκολ να πετυχαίνει ο Νέτο στο 84′.

Η αρχή λένε είναι το ήμισυ του παντός και στην προκειμένη περίπτωση έχει επαληθευτεί. Στο δεύτερο συνεχόμενο ματς του Κούπερ στο τιμόνι του Άρη απέναντι στον Πανιώνιο στο «Κλεάνθης Βικελίδης», και πάλι οι Θεσσαλονικείς σκόραραν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκόρερ τον Νέτο (82′).

Η συνήθεια έγινε λατρεία για την ομάδα του Κούπερ που σκόραρε για τρίτο σερί ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο ή περίπου. Στη Λειβαδιά για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ο Άρης επικράτησε με 2-0 με το Ναφτί να «κλειδώνει» τη νίκη στο 78′.

Αυτό επαναλήφθηκε άλλες τέσσερις φορές μαζί με τη χθεσινή για τον Άρη που επικράτησε επί του Εργοτέλη με 1-0 χάρη σε τέρμα του Τσέζαρεκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Υπενθυμίζουμε πως ο Άρης είχε επικρατήσει και επί της Αούστρια Βιέννης για το Γιουρόπα Λιγκ με 1-0 στο «Βικελίδης» χάρη σε γκολ του Ρουίς στα τελευταία δευτερόλεπτα. Αναλυτικά παρακάτω ο πίνακας με τα γκολ των «κίτρινων» στο τέλος των αναμετρήσεων…