Γίνεται να έχεις πετύχει 25 πόντους και να είσαι μοιραίος; Γίνεται! Ο Αλεξέι Σβεντ αν και έφτασε σε αυτά τα νούμερα, έκανε ένα ανόητο φάουλ κι έχασε το τελευταίο σουτ στην πρώτη παράταση. Η Φινλανδία επικράτησε 86-83 της Ρωσίας μετά από δύο παρατάσεις και για δεύτερο συνεχές Ευρωμπάσκετ είναι στη δεύτερη φάση.

Οι παίκτες του Καράσεφ μπήκαν αποφασισμένοι να… ξεπλύνουν τη ντροπή των τριών ηττών και βρέθηκαν να προηγούνται με +7 (11-18), έστω και χωρίς την επιθετική βοήθεια του Σβεντ. Η Φινλανδία απάντησε με ένα σερί 10-0 και απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Κότι παίρνοντας τα ηνία του αγώνα και κλείνοντας το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (31-30), παρότι ο Κόπονεν έμεινε στο… μηδέν.

Το «ανέβασμα» του Σβεντ και η εκνευριστική αστοχία των Φινλανδών επέτρεψαν στη Ρωσία να κυριαρχήσει στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας ακόμη και σε διαφορά οκτώ πόντων (38-46). Οι ηρωικές προσπάθειες του Χαφ, που πέτυχε 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο, έφεραν το ματς στα ίσα (57-57) τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Ρώσοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 (57-62), αλλά η Φινλανδία έμεινε ζωντανή, πλησίασε στο καλάθι εκμεταλλευόμενη τις άστοχες βολές των αντιπάλων της και με τον Σβεντ να επιλέγει να κάνει (εντελώς ακατανόητα) φάουλ στον Μότολα 3,5’’ πριν το τέλος πίσω από το κέντρο του γηπέδου, έδωσε την ευκαιρία στον βετεράνο σέντερ να στείλει το ματς στην παράταση με δύο βολές.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σβεντ επιχείρησε να εξιλεωθεί και έφερε τη Ρωσία στο +4, ωστόσο Μότολα και Λι ισοφάρισαν και ο γκαρντ των Τίμπεργουλβς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της παράτασης (75-75). Στο δεύτερο επιπρόσθετο πεντάλεπτο η Φιλανδία, πιο σοβαρή και αποτελεσματική,

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-30, 41-46, 67-67, 75-75, 86-83.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Μούρινεν 7, Χαφ 20, Λι 9, Σάλιν 12, Κότι 12, Κόπονεν 11, Μότολα 12, Ράνικο 3, Κοϊβίστο, Χάανπε.

Ρωσία (Καράσεφ): Σοκόλοφ 4, Φριτζόν 16, Βορόνοφ 6, Σβεντ 25, Αντόνοφ 10, Μόνια 9, Σαβρασένκο 5, Πονκρασόφ 7, Βάλιεφ, Χβοστόφ.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο).