Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Γκενκ με στόχο την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League έχοντας νικήσει στον πρώτο αγώνα με 1-0, σκορ που έχουν ισοφαρίσει πλέον οι Βέλγοι οι οποίοι είναι μπροστά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη στο πέναλτι του Πέιντσιλ, το οποίο εκτελέστηκε δύο φορές.

Συγκεκριμένα, στο 25ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Πέιντσιλ από τον Φρέιρε, με τον παίκτη που το κέρδισε να αναλαμβάνει και την εκτέλεση. Ο Πασχαλάκης, όμως, κατάφερε να αποκρούσει και να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι.

Παρ’ όλα αυτά, έπειτα από εξέταση του VAR αποφασίστηκε ότι το πέναλτι έπρεπε να εκτελεστεί ξανά επειδή ο Πασχαλάκης δεν πατούσε και με τα δύο πόδια στη γραμμή του τέρματος, με τον Πέιντσιλ να είναι εύστοχος αυτή τη φορά και να γράφει το 1-0.