Έναν υγιεινό περίπατο έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στο Μιλάνο, καθώς οι βαθμολογικά αδιάφοροι Ιταλοί δεν είχαν πολύ όρεξη για μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της μεταξύ τους αναμέτρησης. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με χαρακτηριστική άνεση, αφού προηγήθηκαν μέχρι και με 23 πόντους (38-61), επικράτησαν της Αρμάνι στο «Mediolanum Forum» με 88-79 και κατέκτησαν και τυπικά την πρώτη θέση του έκτου ομίλου στο τέλος του Τop-16.

Έτσι ο Δημήτρης Ιτούδης θα βρει αντιμέτωπο στο δρόμο για το φάιναλ φορ της Μαδρίτης τον Παναθηναϊκό, όπου διετέλεσε για 13 χρόνια πρώτος βοηθός προπονητή στο πλευρό του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Πρωταγωνιστής του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Κάουν με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Βοροντσέβιτς και Κιριλένκο που σημείωσαν από 14 ο καθένας, ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Σάμιουελς με 18 πόντους.

Το ματς:

Αποφασισμένοι να τελειώνουν από νωρίς με την υπόθεση-νίκη μπήκαν στο παρκέ του «Mediolanum Forum» οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη. Στο πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με επτά πόντους διαφορά (3-10), ενώ με τον Κάουν να φτάνει στους 9 πόντους, διεύρυναν το προβάδισμα τους στο +12 (6-18). Μετά το κάρφωμα του Κιριλένκο (10-21) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση 8 πόντων από την ΤΣΣΚΑ (15-23).

Ο Έλεγκαρ μείωσε στο -6 (17-23), όμως η Αρμάνι Μιλάνο δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πάτησαν το… γκάζι με τον Βοροντσέβιτς να παίρνει τη σκυτάλη από τον Κάουν, μετά το καλάθι του Ράγκλαντ (19-26). Οι Ρώσοι κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ και ήταν εξαιρετικά εύστοχοι τόσο από κοντινή όσο και από μακρινή απόσταση. Έτσι, με ένα επιμέρους σκορ 22-10, ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς σε δυσθεώρητα επίπεδα και συγκεκριμένα στους 21 πόντους (29-50) και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (34-55).

Λίγα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια με τους Ιταλούς να παραμένουν χαρακτηριστικά άστοχοι από τη γραμμή των 6,75 και τους Ρώσους να αυξάνουν τη διαφορά μέχρι και τους 23 πόντους (38-61). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έδειξαν σημεία… ζωής και με ένα επιμέρους σκορ 8-1 μείωσαν στο -16 (46-62) χάρη στον Μπρουκς και τον Μέλι. Ο Βοροντσέβιτς και ο Κιριλένκο ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (48-67), αλλά ο Σάμιουελς με ένα προσωπικό σερί 5-0 έφερε τις ομάδες σε απόσταση 14 πόντων (53-67). Οι φιλοξενούμενοι όμως έδειξαν σοβαρότητα και ξεμάκρυναν πάλι κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (55-73).

Με δύο βολές ο Χάινς ανέβασε ξανά το δείκτη της διαφοράς στους 20 πόντους (55-75) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αρκετά, καθώς η έκβαση του αγώνα είχε ουσιαστικά κριθεί. Οι παίκτες του Μπάνκι μείωσαν προσωρινά στο – 16 (63-79) με τρίποντο του Κλέιζα, αλλά με τον Χριάπα και τον Ουίμς Ρώσοι ανέβασαν ξανά την απόστασή τους από τους Ιταλούς στο +21 (63-84) στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν υπερβολικά στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα η Αρμάνι Μιλάνο να κάνει ένα επιμέρους 14-2 και να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (77-86) με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει τη νίκη με 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-55, 55-73, 79-88

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6, Μπρουκς 13, Τζεντίλε 13, Μέλι 9, Κλέιζα 7, Έλεγκαρ 2, Χάκετ 4, Σάμιουελς 18, Μος 5

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 8, Τεόντοσιτς 4, Νίκολς 3, Τζάκσον 8, Μαρκοϊσβίλι 2, Κορόμπκοφ, Ουίμς 6, Βοροντσέβιτς 14, Κάουν 19, Χριάπα 4, Χάινς 6, Κιριλένκο 14