Με τον Γιώργο Σαμαρά να σκοράρει στο 90ο λεπτό, η Σέλτικ επικράτησε 3-2 της Σπαρτάκ Μόσχας, στο «Λουζνίκι», με αυτή να είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη της στους ομίλους του Champions League. Με το «τρίποντο» αυτό, οι «καθολικοί» έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς στον έβδομο όμιλο, μετά και το 0-0 της πρεμιέρας κόντρα στην Μπενφίκα. Μόλις στην πρώτη της επίθεση στο ματς, η Σέλτικ ευτύχησε να προηγηθεί με τέρμα του Χούπερ στο 12ο λεπτό. Η Σπαρτάκ, από την άλλη, προσπαθούσε να… συνέλθει από την ψυχρολουσία, πιέζοντας για την ισοφάριση. Όμως, στο 24’ ο Χούπερ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, ύστερα από πάσα του Σαμαρά, αλλά το τέρμα δίκαια δεν μέτρησε, καθώς ο επιθετικός των «καθολικών» ήταν σε θέση οσφάιντ. Όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα πήγαιναν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, ωστόσο, ο Εμενίκε στο 41’ είχε άλλη άποψη, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου 45λεπτου στο 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σπαρτάκ μπήκε δυνατά, με σκοπό να πάρει το προβάδισμα και αυτό το πέτυχε -και πάλι- με τον Εμενίκε στο 48’. Στη συνέχεια, οι Ρώσοι ήταν αυτοί που ήλεγχαν το ματς, με τη Σέλτικ να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στο 63ο λεπτό και σε μία ξαφνική κόντρα των «καθολικών», η ομάδα της Μόσχας έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ινσαουράμπλε, ο οποίος εμπόδισε τον Χούπερ να βγει τετ α τετ με τον Πεσιάκοφ. Η εξέλιξη, όπως ήταν φυσικό, βοήθησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στην ισοφάριση με το αυτογκόλ του Κομπάροφ στο 71’. Οι δύο ομάδες έδειχναν να αρκούνται σε αυτό το 2-2, όμως, ο Γιώργος Σαμαράς είχε αντίθετη άποψη, καθώς με μία άπιαστη κεφαλιά στο 90’ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Σέλτικ, χαρίζοντάς της την πρώτη εκτός έδρας νίκη στους ομίλους του Champions League, ύστερα το ντεμπούτο της, τη σεζόν 2001/2002. Οι συνθέσεις: Σπαρτάκ Μόσχας: Πεσιάκοφ, Ινσαουράμπλε, Παρέχα, Μακέεφ, Ράφαελ Καριόκα, ΜακΓκίντι (76’ Ντζούμπα), Ντε Ζέου (66’ Μπριζγκάλοφ), Κάλστρομ, Κομπάροφ, Άρι (87’ Κοζλόφ), Εμενίκε. Σέλτικ: Φόρστερ, Ιζαγκίρε, Αμπρόουζ, Ουίλσον, Μολγκρό (80’ Λέντλεϊ), Λούστιγκ, Μπράουν, Κόμονς, Γουανιάμα (70’ Φόρεστ), Σαμαράς, Χούπερ. Βαθμολογία 7ου ομίλου: Σέλτικ 4 (3-2) Μπαρτσελόνα 3 (3-2) Μπενφίκα 1 (0-0) Σπαρτάκ Μόσχας 0 (4-6) Πηγή: sport-fm.gr