Στον τελικό του Final 4 ο Παναθηναϊκός προηγείται της Μακάμπι  και απομένουν λίγα λεπτά για την κατάκτηση του 6ου τροπαίου από τον Παναθηναϊκο.

Η εξέλιξη της 4ης περιόδου:

56-63 Καλάθι του Ελιάχου που κερδίζει το φάουλ από τον Τσαρτσαρή. Εύστοχος στη βολή

Σύνοψη 3ης περιόδου:

Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε λόγο να εγκαταλείψει την πετυχημένη ζώνη της δεύτερης περιόδου. Με έξι αναπάντητους πόντους και το πρώτο καλάθι του Σχορτσανίτη στο ματς η Μακάμπι προηγήθηκε (35-36), αλλά ο Παναθηναϊκός αναθάρρησε από το τρίτο φάουλ που χρεώθηκαν Έιντσον και «Σόφο» και με ένα σερί 8-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σάτο, πέρασε ξανά στη θέση του οδηγού, με 43-36. Και δεν αρκέστηκε εκεί, αλλά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή διαφοράς, 51-40, χάρη σε κάρφωμα του Φώτση ενάμιση λεπτό πριν τελειώσει το δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του εξαιρετικού στο τρίτο δεκάλεπτο Σάτο έφτασε δέκα λεπτά πριν το φινάλε στο +11, 54-43.