Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό και επικράτησε με 60-50 κάνοντας το 2-2 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος στο μπάσκετ γυναικών, πράγμα που σημαίνει ότι όλα θα κριθούν στον 5ο και τελευταίο αγώνα που θα γίνει στο ΣΕΦ.

Οι Ερυθρόλευκες ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 8-2, στη συνέχεια όμως οι Πράσινες αντέδρασαν και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 10-10. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και κλειστό, όπως δείχνει και το σκορ, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +10 (27-17) με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει στην τρίτη περίοδο και να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά το 43-33 στο τέλος της έδειχνε ότι δεν τα είχε καταφέρει, με τις Πράσινες να πάνε και στο +13 (52-39) στο 35′.

Το παιχνίδι, τελικά, έληξε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 60-50 και να κάνει το 2-2 στις νίκες, οπότε όλα θα κριθούν στον 5ο τελικό που θα γίνει στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50