Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 77-75 εκτός έδρας, έκανε το 1-0 στη σειρά παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας και θέλει άλλες δύο νίκες για να προκριθεί στο Final 4 της Euroleague.

Με τον Φαλ να μπαίνει ορεξάτος στο ματς οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-8 στο 5′ αλλά στη συνέχεια κάποια λάθη έδωσαν τη δυνατότητα να πλησιάσουν σε 14-15 με τους λαπροβίτολα και Πάρκερ, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-19.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο 12′ με το τρίποντο του Αμπρίνες (23-22), οι Πειραιώτες όμως έπαιρναν πόντους από τον Πετρούσεφ, δεν άφησαν ποτέ τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και τελικά τον Σέρβο ψηλό και τους Γουόκαπ και Κάνααν να δίνουν λύσεις η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξαναπήρε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (35-44).

Από εκεί και πέρα, ήταν αναμενόμενο ότι η Μπαρτσελόνα θα προσπαθούσε να ανατρέψει την κατάσταση στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός όμως έχει δείξει ότι σε αυτή λειτουργεί άψογα και έτσι έγινε και τώρα. Οι Ερυθρόλευκοι διατηρούσαν συνεχώς σε καλό επίπεδο τη διαφορά και στο 28′ πήγαν και στο +13 (47-60) με τους ΜακΚίσικ και Γουίλιαμς Γκος να σκοράρουν.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +7 (54-61) και δέχθηκαν την πίεση της Μπαρτσελόνα που μείωσε σε 58-61 στο 33′, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι. Ένα ντέρμπι, όμως, στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο καταφέρνοντας να ανοίξει ξανά τη διαφορά, όπως δείχνει το 59-69 στο 35′, αντέχοντας στις επιθέσεις των Καταλανών που προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να πλησιάσουν και να προσπεράσουν.

Το πρώτο το κατάφεραν, το δεύτερο όμως όχι, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 77-75 και να έχουν το προβάδισμα για την πρόκριση στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77