Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Προμηθέα για την 4η αγωνιστική του γ’ γύρου της Basket League και τον νίκησε με 80-69, αφήνοντας πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό και στρέφοντας πλέον την προσοχή του στους αγώνες με τη Μπαρτσελόνα για τα play off της Euroleague.

Με τον Πίτερς να βάζει 6 πόντους από νωρίς και τον Φαλ να προσθέτει άλλους 4 οι Ερυθρόλευκοι, οι οποίοι έδειχναν αρκετή διάθεση στην άμυνα, προηγήθηκαν με 11-4 στο 4′ και κατάφεραν τελικά να κρατήσουν τους Πατρινούς σε… μονοψήφιο αριθμό πόντων στην πρώτη περίοδο.

Το 20-9 στο 10′ έδειχνε και την εικόνα του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους όμως να βελτιώνονται στο δεύτερο δεκάλεπτο και να μειώνουν σε 25-24 χάρη στον Χέιλ και στα λάθη των γηπεδούχων. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε συγκέντρωση στο παιχνίδι της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 33-33 στο 16′, για να έρθει ένα μίνι ξέσπασμα στη συνέχεια για το 44-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες αρχικά αλλά στη συνέχεια οι Φαλ, Πίτερς και Κάνααν έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 55-42 στο 28′ και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +18 (62-44), έχοντας καθαρίσει το παιχνίδι.

Ο Προμηθέας, πάντως, δεν τα παράτησε και με μπροστάρη τον Πάπα που έβαλε διαδοχικά τρίποντα κατάφερε να πλησιάσει σε 68-62 στο 36′, για να σοβαρευτούν κάπου εκεί οι Ερυθρόλευκοι με Γουόκαπ – Πίτερς και να πάρουν τελικά τη νίκη με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-36, 62-44, 80-69