Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο μπάσκετ γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 72-69 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ στον πρώτο, συναρπαστικό, τελικό κάνοντας το 1-0.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Πράσινες είχαν το προβάδισμα, με τις Ερυθρόλευκες όμως να παραμένουν κοντά και να προσπερνάνε για πρώτη φορά στο 19′, όταν έκαναν το 31-30, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει τελικά με το σκορ στο 31-34.

Τα πράγματα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 23-12 και κατάφερε να μπει μπροστά και να βρεθεί στο +8 (54-46) στο 30′, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει αντίδραση και να πλησιάζει σε 56-54 στο 34′.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και το ντέρμπι της Σωτηρίου στο 38′ έκανε το σκορ 60-64, οι Ερυθρόλευκες όμως απάντησαν με σερί 6-0, προσπέρασαν με 66-64 και στη συνέχεια η ευστοχία στις βολές έδωσε τη νίκη με 72-69 και το 1-0 στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69

Ολυμπιακός: Γουίλιαμς 7 (4 ασίστ), Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 6 (3 ριμπάουντ), Σύρρα 3 (3 ριμπάουντ), Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 3, Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 15 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστινάκη 19 (8 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 15 (5 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Σταμολάμπρου 15 (3/8 τρίποντα), Καρακασίδου 2, Παυλοπούλου 5, Τσβίτκοβιτς 11 (3 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 4 (4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή, Τζόουνς 17 (7 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15 (17 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου.