Πραγματοποιώντας εξαιρετικά εμφάνιση ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό των play off της Volley League και θέλει άλλες δύο νίκες πλέον για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με + (4-8) από νωρίς, οι Πράσινοι όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν 9-9, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι από εκεί και πέρα, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 16-18 και έφτασαν τελικά στο 23-25, παίρνοντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά καλύτερα και είχε το προβάδισμα, φτάνοντας και στο +3 (12-15), ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε όπως και στο πρώτο και προσπέρασε με 19-18. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε και στο 24-22 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ, το οποίο τελικά κρίθηκε στο… 30-32.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν, πλέον, ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη και είχαν και τρομερή ψυχολογία, με αποτέλεσμα να καθαρίσουν πιο εύκολα το τρίτο σετ, με 17-25, κάνοντας το 3-0 και έχοντας αυτοί πλέον το προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 23-25, 30-32, 17-25