Το Περιστέρι άφησε πίσω του την εκτός έδρας ήττα στο πρώτο παιχνίδι με τη Βόννη και παίζοντας μπροστά στους οπαδούς του επικράτησε με 90-62 και έκανε το 1-1 στις νίκες, έχοντας πλέον μπροστά του τον «τελικό» της επόμενης Τρίτης (16/4) στη Γερμανία, όπου θα κριθεί ποια ομάδα θα περάσει στο Final 4 του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, φανέρωσε τις διαθέσεις της από το πρώτο ημίχρονο και μετά το αναγνωριστικό δεκάλεπτο (19-14), απάντησε με επιμέρους σκορ 14-4 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (33-18) στο 15΄ και παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (46-34).

Με έλεγχο των ριμπάουντ (40 έναντι 29), εξαιρετικό ποσοστό στο δίποντο (65.85%) και άμυνα για σεμινάριο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έπιασε από τον… λαιμό την Τέλεκομ στο δεύτερο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» τον αγώνα από την τρίτη περίοδο, όταν έγραψε το μη αναστρέψιμο +21 (69-48 στο 30΄) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τεράστιο εμφάνιση από τον Τζο Ράγκλαντ σε επίθεση (29π.) και δημιουργία (9ασ.), από 17 πόντους σημείωσαν οι Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ και Τρέβορ Τόμπσον, ενώ στους 15 σταμάτησε ο Ζερμέιν Λοβ.

Από τη Βόννη που τα… έσπασε από 6,75 (3/15 τρίποντα), ξεχώρισαν οι Γκλιν Γουάτσον και Τιλ Πάπε, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-34, 69-48, 90-62

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Πουλιανίτης, Σταυρακόπουλος, Ξανθόπουλος, Ζούγρης 2, Χουγκάζ 2, Κασελάκης, Λοβ 15 (1), Μήτρου-Λονγκ 17 (3), Ράγκλαντ 21 (2), Ρένφρο 8, Τόμπσον 17.

Βόννη (Ρόελ Μουρς): Φομπς 3 (1), Γκρίζελ 4, Σένγκφελντερ 4, Τίμαν 4, Γουάτσον 13 (1), Φλαγκ 2, Φρέι 2, Κένεντι 7, Κίρκγουντ 10, Πάπε 13 (1).