Αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 73ο λεπτό λόγω αποβολής του Παπακανέλλου, ο Ολυμπιακός άντεξε και τελικά κατάφερε να αποκλείσει στη διαδικασία των πέναλτι με 6-5 την Ίντερ, μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια, παίρνοντας μεγάλη πρόκριση για τους «16» του Youth League.

Η ομάδα Κ19 των Ερυθρόλευκων, την προσπάθεια της οποίας παρακολούθησε και ο Πασκάλ Γιάνσεν, ήταν σοβαρή ανασταλτικά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο, στο 73′ όμως έχασε με αποβολή τον Παπακανέλλο.

Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε στα τελευταία λεπτά την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα με το άστοχο πλασέ του Λιατσικούρα, άντεξε, κράτησε το 0-0 και έστειλε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Κόκι αποδείχθηκε μοιραίος για την Ίντερ αφού έστειλε τη μπάλα άουτ και τελικά οι Ερυθρόλευκοι με 6-5 πήραν την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.