Η εκτός έδρας ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν απλά μια παρένθεση για τον Παναθηναϊκό που υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο για την 24η αγωνιστική της Euroleague και τη νίκησε εύκολα με 79-62, με αποτέλεσμα να πάει στο 15-9 και να παραμένει σταθερά στην πρώτη 4άδα.

Με την άμυνα των Πράσινων, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, να κάνει τη διαφορά από το πρώτο τζάμπολ και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-6 στο 6΄ και παρέμεινε σε απόσταση μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ερνανγκόμεθ και Γκριγκόνις βρήκαν το μακρινό σουτ και κυριαρχώντας στην επίθεση της ελληνικής ομάδας, το Ττριφύλλι» ξέφυγε γρήγορα με +10 (29-19 στο 13΄), ενώ δίχως να χάσει τον αμυντικό προσανατολισμό του όχι μόνο έμεινε σε απόσταση, αλλά κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (44-28), απέναντι στους Ιταλούς που τα είχαν… σπάσει (11/34 σουτ εντός πεδιάς).

Ένα… ακίνδυνο ξέσπασμα της Αρμάνι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αποτέλεσε και το κύκνειο άσμα των Ιταλών, οι οποίοι είδαν τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση μέσα από την σκληρή άμυνα του και να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους μέχρι το 30΄ (57-41). Στο 35΄η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+17, 65-48) και δίχως άγχος ο Λεσόρ προσέφερε μία μοναδική… παράσταση στα καρφώματα, αποζημιώνοντας τον κόσμο που γέμισε το ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάριους Γκριγκόνις με 15 πόντους, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ματίας Λεσόρ. Ακόμη μία… διψήφια βραδιά για τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 10 πόντους. Από την Αρμάνι των μόλις 4/21 σουτ από τα 6,75, οι 16 πόντοι του Σαμπαζ Νέιπιερ δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10, Βιλντόζα, Μωραΐτης 3 (1), Γκραντ 9 (1), Ναν 10 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 15 (2), Ερνανγκόμεθ 12 (2), Μήτογλου 4.

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Λο, ΜακΓκρούντερ 6, Πόιθρες 6, Μέλι 4, Νέιπιερ 16 (2), Φλακαντόρι, Χολ 7, Σιλντς 6, Μίροτιτς 11 (2), Χάινς 6, Φόγκτμαν.