Ο Ολυμπιακός πήγε στην Ισπανία έχοντας τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Euroleague αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε επικρατώντας με 86-78, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πλέον στο 14-6 ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 11-9.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε στα πρώτα λεπτά την αδυναμία του να περιορίσει τον Πάρκερ, ο οποίος με 11 πόντους μέχρι το 5΄ και 3/3 τρίποντα, έγραψε το 16-7 στον φωτεινό πίνακα. Οι Ερυθρόλευκοι, πάντως, δεν πανικοβλήθηκαν, μπλόκαραν το γρήγορο ρυθμό των Καταλανών και με τους Κάναν, Πίτερς να εκτελούν από την περιφέρεια μάζεψαν τη διαφορά στους 3 πόντους (23-20), πριν οι Ερνανγκόμεθ και Σατοράνκσι γράψουν το 27-20 στο 10΄.

Οι Πειραιώτες εξαργύρωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τη διάρκεια τους στο αμυντικό κομμάτι, κρατώντας την Μπαρτσελόνα κάτω από τους 20 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ παράλληλα βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον πάγκο. Ο Μπραζντέικις μάλιστα μείωσε από τα 6,75 στο καλάθι τη διαφορά (38-36 στο 18΄), ενώ με γκολ-φάουλ του Λιθουανού ο Ολυμπιακός… προσπέρασε με 41-40 στο 19΄, πριν ο Πάρα διαμορφώσει με τρίποντο το 44-41, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα, έβαλε και πάλι σε μειονεκτική θέση την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου (58-47), ενώ με τον Ερνανγκόμεθ να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 στο 27΄ (69-54). Ο Γκος προσπάθησε με «ενέσεις» στην επίθεση να αφυπνίσει τους Ερυθρόλευκους, αλλά με την άμυνα να δέχεται 31 πόντους, οι Πειραιώτες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -12 (75-63).

Στον… επίλογο του αγώνα και ενώ η άμυνα του Ολυμπιακού είχε περιορίσει τους Καταλανούς στους 4 πόντους μέχρι το 36΄, η ελληνική ομάδα βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (79-76). Ωστόσο, η επίθεση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βρήκε το σουτ που έψαχνε στο επόμενο δίλεπτο, με τους ΜακΚίσικ, Πίτερς και Γκος να τα… σπάνε, πριν ο Ερνανγκόμεθ γράψει το 81-76 με 2/2 βολές.

Στο 1,5 λεπτό για τη λήξη ο Κάναν έριξε και πάλι τη διαφορά στο -3 (81-78), αλλά ο Πίτερς μέτρησε έρμπολ στο τρίποντο της ισοφάρισης, με τον Κάλινιτς να σκοράρει (83-78). Στη συνέχεια ο Ερνανγκόμεθ κέρδισε φάουλ, με τον Σατοράνκσι να δίνει στα 32΄΄ για τη λήξη με τρίποντο τέλος στα όνειρα ανατροπής του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78