Με τον Ματίας Λεσόρ να έχει 1/2 βολές στα 1.9” πριν από το τέλος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη από τη Βαλένθια με 82-81 και να «σπάσει» την κατάρα επί ισπανικού εδάφους καθώς μετρούσε 18 σερί ήττες.

Ο Παναθηναϊκός με το καλό ξεκίνημα του Γκριγκόνις βρέθηκε να προηγείται με 3-9 στο δίλεπτο ωστόσο δεν υπήρχε συνέχεια. Η Βαλένθια αυξάνοντας την ένταση στην άμυνα, πάτησε γκάζι, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον και με επιμέρους 11-1 βρέθηκε στο +4 (14-10 στο 5′) έχοντας αλλάξει την εικόνα και το μομέντουμ του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός τα είχε βρει σκούρα από την πίεση που έβαζαν οι γηπεδούχοι και μάλιστα είχαν πάρει και διαφορά πέντε πόντων (23-18). Μια διαφορά που θα μπορούσε να φτάσει και στο +7 αλλά ένα χαμένο lay-up του Ντέιβις έδωσε την ευκαιρία στην ελληνική ομάδα να μειώσει σε 23-22 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει την 1η περίοδο έχοντας 8/10 δίποντα αλλά και 1/6 τρίποντα, ενώ αντίστοιχα η Βαλένθια είχε 8/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

Και όσο η Βαλένθια προσπαθούσε να κρατήσει χαμηλά τον Παναθηναϊκό, άλλο τόσο η ομάδα του Αταμάν αντιμετώπιζε προβλήματα και δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Μάλιστα δέχθηκε και πολλούς πόντους στο τρανζίσιον της ισπανικής ομάδας και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 πόντους (36-29) στο 14′. Ο Τούρκος προπονητής ανακάτεψε την τράπουλα θέλοντας να βγάλει ενέργεια στην άμυνα και παρά το γεγονός ότι είχε 0/4 τρίποντα, ο Χουάντσο ήταν αρκετά δραστικός σε άμυνα και ριμπάουντ, ενώ ο Βιλντόσα ευστόχησε στα σουτ που πήρε και ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε 8-0 σερί για το 36-37 δύο λεπτά αργότερα.

Όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ έχοντας προηγηθεί έως και +2 πόντους (38-40) στο 18′. Η Βαλένθια «απάντησε» με δικό της 7-0 σερί για το νέο προβάδισμα πέντε πόντων (45-40) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε (47-47) με τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ (9π., 4ασ., 2ριμπ.) Στο πρώτο μισό οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/17 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 13/17 βολές, 6-7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη ενώ η Βαλένθια 15/22 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 10-6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη.

Το τρίποντο του Γκραντ είχε δώσει… φτερά στους παίκτες του Αταμάν οι οποίοι επέκτειναν το σερί στο 10-0 μετά την έναρξη της 3ης περιόδου παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων (47-54 στο 22′). Με τον Βιλντόζα να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά και στο +9 (50-59 στο 25′) αλλά στη συνέχεια έπαθαν… Μπασκόνια καθώς απώλεσαν σε χρόνο «dt» την διαφορά. Με επιμέρους 16-4 των γηπεδούχων το σκορ έγινε 64-63 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-66.

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια βρέθηκε στο +7 (73-66) στο 34′ με τον Παναθηναϊκό να κάνει πολλές κακές επιθέσεις και να χάνει ευκαιρίες για να πλησιάσει στο σκορ. Κάτι που έγινε λίγο πριν από το τέλος. Στα 02:05 πριν από το τέλος οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 77-77 αλλά στη συνέχεια δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα. Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε τα κενά διαστήματα και ήταν στο +2 (81-79) στα 33” πριν από το τέλος. Ο Βιλντόσα ισοφάρισε σε 81-81 στα 18” . O Χάρπερ αστόχησε σε τρίποντο, ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 81-82 στα 1.9”.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.

Πηγή: gazzetta.gr