Με πρωταγωνιστές στα τελευταία λεπτά τούς Κάνααν και ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μονακό με 75-73 στο ΣΕΦ, πανηγύρισε την 4η συνεχόμενη νίκη του και βελτίωσε τη θέση του στη Euroleague, συνεχίζοντας με αισιοδοξία.

Με τους δύο σέντερ, Φαλ και Ζαϊτέ, να ξεχωρίζουν στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (8-8 στο 5′), για να πάνε στη συνέχεια στο +4 οι Γάλλοι, η οποία ήταν και η διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-21), χάρη σε καλάθια του Νταϊλό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με μπροστάρη του ΜακΚίσικ που είχε 7 πόντους πέρασαν μπροστά με 28-26 στο 15′, πριν αναλάβει ο Κέμπα Γουόκερ για τους φιλοξενούμενους. Αυτός ήταν που τους έστειλε στο +5 (28-33) στο 17′ με σερί 7-0, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τη Μονακό στο +2 (34-36).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και φάνηκε και από την ισορροπία που υπήρχε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μέχρι που ήρθε ένα μίνι-ξέσπασμα των Γάλλων που πήγαν στο +5 (42-47) στο 26′. Με τον Παπανικολάου να βγαίνει μπροστά όμως και τον Κάνααν να δίνει λύσεις οι Πειραιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν στο -2 (56-58) στο 30′.

Υπήρχαν, επομένως, όλες οι προϋποθέσεις για να γίνει ένα… θρίλερ στην τελευταία περίοδο και ακριβώς αυτό έγινε. Με το σκορ στο 69-69 στο τελευταίο λεπτό ο ΜακΚίσικ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 72-69, για να ακοουθήσουν 1/2 βολές από τον Οκόμπο για τη Μονακό και 2/2 από τον Κάνααν για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 74-70.

Ο Τζέιμς με τρίποντο στα 3,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη μείωσε σε 74-73 και αμέσως μετά ο Πίτερς με 1/2 βολές έκανε το 75-73 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού το τελευταίο σουτ του Τζέιμς από το κέντρο ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73