Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την αποδεκατισμένη Αρμάνι Μιλάνο για τη 18η αγωνιστική της Euroleague και πρώτη του 2024 και φοβήθηκε για τα χειρότερα όταν ισοφαρίστηκε 74-74 τρία λεπτά πριν τη λήξη, με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος όμως και δίποντο του Πίτερς πήρε τη νίκη με 79-74 και ανέβηκε στο 10-8.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από τις δύο συνεχόμενες νίκες οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά με στόχο την τρίτη και προηγήθηκαν με 10-2 στο 4′, με τον Κάνααν να δημιουργεί και τους Φαλ, Γουόκαπ, Πίτερς να σκοράρουν. Έτσι, παρά τις προσπάθειες του Ετόρε Μεσίνα με τις αλλαγές του, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε ένα καλό προβάδισμα (15-7 στο 7′), για να έρθει στη συνέχεια η αντίδραση των Ιταλών, οι οποίοι με 2/2 τρίποντα του Τόνουτ κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +1 (18-19).

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι και το 14′ (24-26) αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και πήρε πόντους στην επίθεση από Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 31-26 στο 16′ και να κρατήσει τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Με τους Πίτερς, Φαλ και Κάνααν να μπαίνουν «ζεστοί» στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 49-37 στο 24′ και στη συνέχεια πήγαν και στο +15 (61-46 στο 29′) δίνοντας την εντύπωση ότι θα πάρουν χωρίς άγχος τη νίκη αλλά δεν έγινε έτσι τελικά… Με τους Μπορτολάνι και Τόνουτ να ευστοχούν σε διαδοχικά σουτ η Αρμάνι μείωσε σε 74-70 στο 36′ και στη συνέχεια ισοφάρισε 74-74 με τον Νεϊπίερ παγώνοντας το ΣΕΦ.

Ο Γουίλιαμς-Γκος, όμως, με τρίποντο και ο Πίτερς στη συνέχεια με δίποντο έγραψαν το 79-74 και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Μπαρτζώκα, ο οποίος μάλλον δεν έμεινε ικανοποιημένος από τη νοοτροπία της ομάδας του στο τελευταίο 10λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74