Με τον Ναν να κάνει εκπληκτικά πράγματα στην τελευταία περίοδο και τον Γκριγκόνις να ευστοχεί σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μονακό με 91-90 για τη 15η αγωνιστική της Euroleague και πήγε στο 8-7, προσπερνώντας τον Ολυμπιακό που είναι στο 7-8.

Ο Λιθουανός γκαρντ μπήκε ζεστός στο παιχνίδι και με 2/2 τρίποντα βοήθησε τους Πράσινους να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων (8-14), για να αναλάβει στη συνέχεια ο Σλούκας και να το πάει στους οκτώ (10-18), πριν έρθει ένα επιμέρους σκορ 7-2 για τους γηπεδούχους που μείωσαν τελικά σε 19-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου, κυρίως χάρη στον Ντόντα Χολ.

Το παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο πήγαινε καλά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν αλλά στο δεύτερο 10λεπτο η Μονακό φόρτσαρε μετά το 19-26 και με επιμέρους σκορ 19-6 προηγήθηκε με 38-32 στο 17′, με τον Τζέιμς να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ. Ο Παναθηναϊκός δεν πανικοβλήθηκε και κατάφερε να μειώσει σε 40-39, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως δέχθηκαν σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (47-39).

Τα πράγματα, πλέον, δεν πήγαιναν καλά για τους Πράσινους και στην τρίτη περίοδο η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη αφού η Μονακό προηγήθηκε με +13 (55-42) και στη συνέχεια με +15 (60-45 στο 26′), αφού η ομάδα του Αταμάν έδειχνε να τα έχει χαμένα. Κάπου εκεί, όμως, ο Βιλντόζα με τα τρίποντά του βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει τα πάνω του και να μειώσει σε 61-56 στο 29′, για να δεχθεί όμως ένα σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό και να μπει στην 4η περίοδο από το -11 (67-56).

Εκεί, όμως, εμφανίστηκε ο Ναν… Με ένα εκπληκτικό κρεσέντο ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε τρόπο και έδωσε στους συμπαίκτες του το έναυσμα για αντεπίθεση, με το σκορ να είναι ισόπαλο 84-84 στο 38′. Ο Μοτεγιούνας με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στη Μονακό και στη συνέχεια ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και με 3/3 βολές έκανε το σκορ 88-84 στα 52 δευτερόλεπτα, με τους Πράσινους να είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Σλούκας ήταν αυτός που τους κράτησε ζωντανούς μειώνοντας σε 88-86 στα 47 δευτερόλεπτα, ο Λεσόρ στα 20” ισοφάρισε 88-88 αλλά 2,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Οκόμπο πέτυχε το καλάθι για το 90-88 κερδίζοντας και φάουλ. Ο Γάλλος αστόχησε σε αυτή, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και ο Γκριγκόνις με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 90-91 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91