Ακόμη και με αποκλεισμό στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League κινδυνεύει πλέον το Περιστέρι, το οποίο υποδέχθηκε τη Λε Μαν για την 5η αγωνιστική και έχασε με 78-86 γνωρίζοντας την τρίτη ήττα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέβαλε στο πρώτο δεκάλεπτο το ρυθμό της και με πρωταγωνιστή τον Ντάνγκουμπιτς στην επίθεση (9π.) ξέφυγε με το… καλησπέρα με 19-9 στο 7΄, ενώ έκλεισε την περίοδο στο +11 (25-14). Ωστόσο, στη συνέχεια έχασε τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, ο Λιούις (10π. στο β’ δεκ.) τιμώρησε από την περιφέρεια το Περιστέρι και η Λε Μαν ροκάνισε τη διαφορά, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (36-33).

Οι Περιστεριώτες βρήκαν ξανά ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, αλλά με την άμυνα τους να… υπολειτουργεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 58-55, που έγραψε φωτεινός πίνακας στο 30΄. Με τη Λε Μαν όμως να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 στον… επίλογο του αγώνα, το Περιστέρι έχασε γρήγορα την επαφή και με την άμυνα να μην «δένει» μέχρι το φινάλε, δέχθηκε 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και «παραδόθηκε» με το τελικό 78-86.

Ο Ματ Λιούις εξελίχθηκε σε «δήμιο» του Περιστερίου, τελειώνοντας τον αγώνα με στατιστικά για… φίλημα (22π. με 3/3δ., 4/4τρ. και 4/4β.), ενώ στους 20 πόντους σταμάτησε ο Ντεβάντε Τζόουνς. Από το Περιστέρι πάλεψαν οι Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Τζέιλεν Χαντς, σημειώνοντας από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86