Η ΑΕΚ δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα υποδεχόμενη τη Στσέτσιν και τη νίκησε με 86-64 κάνοντας το 4×4 στον όμιλό της στο Basketball Champions League, πράγμα που σημαίνει ότι έκανε αποφασιστικό βήμα πλέον για την απευθείας πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (17-16), η Ένωση σκλήρυνε πολύ την άμυνα της, κράτησε τη Στσέτσιν στους 10 πόντους και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (36-26).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά με τους Κιτρινόμαυρους να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους δεν τέθηκε θέμα αμφισβήτησης και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 30΄ στο +13 (61-48).

Δίχως να χάσει τη διάρκεια της στην επίθεση και με τον ΜακΡέι να δείχνει ασταμάτητος, η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (73-50) στο 34΄ και δεν αγχώθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Πέντε παίκτες του δικέφαλου αετού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζάστιν Τίλμαν να είναι πρωταγωνιστής με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Χατζηδάκης, Φλιώνης, Καράμπελας 4, Κουζέλογλου 7, Νετζήπογλου 6, Χολ, Καμπενγκέλε 13, ΜακΛεμορ 5 (1), Κουζμίνσκας 14 (1), ΜακΡέι 12 (2), Ραντλ 10 (2), Τίλμαν 15.

Στσέτσιν (Αρκάντιους Μιλοσέφσκι): Μπορόφσκι 2, Λαμπίνοβιτς 4, Νοβακόφσκι 2, Σάμιεκ, Ζολνιέρεβιτς 7, Κάθμπερτσον 6 (1), Μάστσακ 2, Μάζουρτσακ 10 (1), Μέιερ 13 (3), Ουντέζε 7, Γούντσον 8, Ζμούντσκι 3.