Το Περιστέρι αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Φάλκο Σομπατέλι για την 4η αγωνιστική του ομίλου του στο Basketball Champions League και νίκησε με 90-87 παρά το γεγονός ότι δεν είχε στον πάγκο του τον Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο 5λεπτο και ο λόγος ήταν η αποβολή του επειδή εκνευρίστηκε με συγκεκριμένο μέλος της γραμματείας.

Συγκεκριμένα, στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, ο προπονητής του Περιστερίου και της Εθνικής Ελλάδας διαμαρτυρήθηκε για ένα φάουλ και παράλληλα τα έβαλε και με ένα από τα μέλη της γραμματείας, τον οποίο έδειχνε στους διαιτητές.

Αυτοί, όμως, μάλλον δεν συγκινήθηκαν και πολύ, με αποτέλεσμα να χρεώσουν με δύο τεχνικές ποινές των Σπανούλη, για τη διαμαρτυρία και γενικά τη συμπεριφορά του, για να έρθει έτσι η αποβολή του.

Παρά το γεγονός αυτό, πάντως, η ομάδα του έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε τη νίκη με 90-87.