Ο Δημήτρης Μελισσανίδης πήγε στο γήπεδο της Καισαριανής για να παρακολουθήσει από κοντά τον αγώνα της ΑΕΚ με την Κηφισιά περιμένοντας μια εύκολη νίκη της ομάδας του αλλά τελικά είδε… γκέλα (1-1), με την κάμερα να τον πιάνει την ώρα που ήταν όρθιος στα τελευταία λεπτά περιμένοντας το δεύτερο γκολ που δεν μπήκε ποτέ.

Η Ένωση προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με αυτογκόλ του Σνάιντερλαν και στη συνέχεια είχε μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 0-2 και να εξασφαλίσει το τρίποντο. Όλες αυτές οι ευκαιρίες όμως, είτε λόγω αστοχίας είτε λόγω της εκπληκτικής απόδοσης του τερματοφύλακα Αναγνωστόπουλου, χάθηκαν και τελικά στο 85′ έγινε το 1-1.

Η ΑΕΚ ήταν, πλέον, κοντά σε μια γκέλα που κανείς στις τάξεις της δεν περίμενε και ο Μελισσανίδης «συνελήφθη» από την κάμερα να είναι όρθιος στα τελευταία λεπτά και να παρακολουθεί με αγωνία όσα γίνονταν, περιμένοντας το 1-2, το οποίο όμως δεν έγινε ποτέ αφού ο Αναγνωστόπουλος αντέδρασε σωστά και στο σουτ του Γαλανόπουλου από κοντά στο 92′.