Συνέλαβαν τον αστυνομικό που χτύπησε τη φωτορεπόρτερ

Κατηγορείται για εξύβριση, απρόκλητη σωματική βλάβη και βίαιη συμπεριφορά

Συνελήφθη ο αστυνομικός των ΜΑΤ που χτύπησε τη φωτορεπόρτερ Τατιάνα Μπόλαρη στη διάρκεια των χθεσινών επεισοδίων στο Σύνταγμα. Σε βάρος του θα σχηματιστεί δικογραφία και θα οδηγηθεί ενώπιον του εισαγγελέα.

Νωρίτερα σήμερα, η φωτορεπόρτερ, που τραυματίστηκε στο λαιμό, κατέθεσε μήνυση στην Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής.

Για την επίθεση κατά των δημοσιογράφων έχουν καταθέσει αυτόπτες μάρτυρες σε αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ.

Από τη ΓΑΔΑ έχει διαταχθεί η διενέργεια έρευνας και στο πλαίσιο αυτό, εκτός από τις καταθέσεις αναμένεται να συγκεντρωθεί οπτικό υλικό (βίντεο και φωτογραφίες), το οποίο έχει ήδη δημοσιοποιηθεί και δείχνει τις συνθήκες τραυματισμού της φωτορεπόρτερ και την βίαιη απώθηση άλλων φωτογράφων και δημοσιογράφων.

Ο αστυνομικός κατηγορείται για «εξύβριση, απρόκλητη σωματική βλάβη και βίαιη συμπεριφορά σε βάρος γυναίκας δημοσιογράφου».

σxόλια αναγνωστών

ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ : 47
  • Paraschos
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 13:11
    Δεν βλέπω πουθενά άρθρο στο newsbeast, ότι τον αστυνομικό τον άφησαν ελεύθερο χωρίς κατηγορίες (παρά τα βίντεο), ενώ τους πολίτες που συνέλαβαν, τους κατηγορούν για ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (ή κατι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς την λέξη)πρόκλησης επικίνδυνων σωματικών βλαβών κατά των αστυνομικών. Ενώ ο αστυνομικός πήγε να την χαϊδέψει την δημοσιογράφο, και αυτή τον παρεξήγησε. ΑΘΑΝΑΤΗ ΚΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΧΑΙΡΕ !!!

    21

  • SEIRIOS3400
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 11:42
    απολυση να μαζευει ελιες για να ζησει, αν τον παρει και κανενας βεβαια.

    30

  • Ανενεργός χρήστης
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 10:39
    εχω ορεξη για αρνητικες. καλα της εκανε ο αστυφυλακας. αλλη φορα να μαθει να μην επιτιθεται με φωτογραφικη μηχανη κατα αστυνομικον. αφηστε τον αστυνομικο ελευθερο και δωστε του προαγωγη. αυτα. περιμενω.

    75

  • Ανενεργός χρήστης
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 11:48
    για να σου σπάω τα νευρα ότι και να κανείς θα είμαι αντίθετος , αρνητική δεν ήθελες ??? πάρε μια θετική τώρα να γουστάρεις :P

    40

  • Ανενεργός χρήστης
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 14:24
    φτου γμτ! και γω περιμενα να εισπραξω τουλαχιστον 5000 αρνητικες. θα εσπαγα το ρεκορ της χαρουλας και του ελτασσου. καντε κατι βρε παιδια.

    10

  • kiekeboe
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 10:16
    σα δε ντρέπεσαι να κτυπάς γυναίκα πραμα ....ντροπή σου ρε

    51

  • Anna Toli
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 10:11
    καλά δεν παίζονται οι κυβερνώντες
    το καημένο το παιδί πολύ έκατσε μέσα !!!!
    έμαθα ότι τον άφησαν το ΜΑΤατζή
    μάλλον τον ετοιμάζουν για .....βράβευση
    σα δε ντρέπονται

    43

  • Anna Toli
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 12:22
    καλά ποιός μου έβαλε αρνητική ?
    μάλλον Ο ΙΔΙΟΣ ΜΑτατζής θάναι ή κάποιος ....συνάδελφός του (φτού φτού)

    22

  • nickpireas
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 08:54
    Απορίες..1η..αν ήταν άνδρας δημοσιογράφος θα άλλαζε κάτι; 2η..ο "συληφθής" ειναι στο σπίτι του ή θα πάρει "δυσμενή" μετάθεση στην....κηφισιά;;;

    71

  • iakovos
    Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2011, 19:09
    μόνο επειδή ήταν δημοσιογράφος; τα γερόντια και τον απλό λαό που δέρνουν πάντα.... τη θα γίνει με αυτούς; ωραία αξιοκρατία

    153

  • EKSWGHINOS
    Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2011, 18:38
    ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΕΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΒΙΑΣ.

    145

  • Felouka
    Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2011, 13:56
    σταθηκε τυχερη:P

    00

  • jtheo
    Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2011, 18:00
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ.
    ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΣΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΥΝΕΤΑΙ

    722

  • Ανενεργός χρήστης
    Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2011, 18:22
    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΜΕΡΕΣ

    167

  • Olga