Έχασε τη μάχη με τη ζωή ο Θόδωρος Αγγελόπουλος

Ο σκηνοθέτης παρασύρθηκε από μοτοσικλέτα στα γυρίσματα ταινίας

Έφυγε από τη ζωή ο διάσημος σκηνοθέτης Θόδωρος Αγγελόπουλος, μετά από πολύωρη μάχη που έδωσαν οι γιατροί  να τον κρατήσουν στη ζωή.

Τον Θ. Αγγελόπουλο παρέσυρε μοτοσικλέτα στην περιφερειακή οδό Δραπετσώνας, μετά το πρώτο τούνελ, στο ρεύμα προς Κερατσίνι και υπέστη βαριές εγκεφαλικές κακώσεις

Ο σκηνοθέτης βρισκόταν στο σημείο για τα γυρίσματα της ταινίας «Η άλλη θάλασσα» και τη στιγμή που διέσχιζε το οδόστρωμα παρασύρθηκε από τη μοτοσικλέτα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οδηγός της μοτοσικλέτας ήταν ειδικός φρουρός εκτός υπηρεσίας, ο οποίος νοσηλεύεται εκτός κινδύνου στο Αττικό Νοσοκομείο.

Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα στις 27 Απριλίου 1935. Έκανε νομικές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, τις οποίες εγκατέλειψε πριν πάρει το πτυχίο του. Το 1961 έφυγε στο Παρίσι, όπου αρχικά παρακολούθησε στη Σορβόννη μαθήματα γαλλικής φιλολογίας και φιλμογραφίας, καθώς και μαθήματα εθνολογίας και στη συνέχεια μαθήματα κινηματογράφου στη Σχολή Κινηματογράφου IDHEC και στο Musée de l' homme.

Μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα το 1964 και μέχρι το 1967 εργάστηκε ως κριτικός κινηματογράφου στην εφημερίδα Δημοκρατική Αλλαγή, μαζί με τον Βασίλη Ραφαηλίδη και την Τώνια Μαρκετάκη. Με τον κινηματογράφο άρχισε να ασχολείται το 1965 και το 1968 παρουσίασε την πρώτη του μικρού μήκους ταινία, Εκπομπή, στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

Το 1970, η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του, Αναπαράσταση, κέρδισε το πρώτο βραβείο στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, καθώς και άλλες διακρίσεις στο εξωτερικό, και σηματοδότησε την αυγή του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου. Έκτοτε, οι ταινίες του έχουν συμμετάσχει σε πολλά διεθνή φεστιβάλ και έχει κερδίσει πολλά βραβεία, τα οποία τον καθιέρωσαν παγκοσμίως ως έναν από τους σπουδαιότερους σκηνοθέτες του σύγχρονου κινηματογράφου.

Πολλά αφιερώματα που τιμούν τη δουλειά του Θόδωρου Αγγελόπουλου έχουν πραγματοποιηθεί σ' όλο τον κόσμο. Έχει αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας των Πανεπιστημίου των Βρυξελλών, του Πανεπιστημίου X Ναντέρ (Nanterre) στο Παρίσι και του Πανεπιστημίου του Έσσεξ (Essex). Μαζί με τον Βασίλη Ραφαηλίδη υπήρξε συνιδρυτής του περιοδικού Σύγχρονος Κινηματογράφος.


σxόλια αναγνωστών

ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ : 50
  • kostas
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 20:28
    Υπάρχει κάποιος προβληματικός και δίνει αρνητικές

    60

  • bankerer
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 20:26
    Έχασε τη μάχη με το θάνατο ή έχασε τη μάχη ΓΙΑ τη ζωή.

    30

  • dionisakis
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 18:45
    Τι ειρωνική που είναι ώρες ώρες η ίδια η ζωή... Ενα άτομο που έγινε γνωστό στην Ελλάδα τουλάχιστο, για τους αργούς ρυθμούς του έργου του, και να πεθάνει από μια μηχανή που κινείτο με μεγάλη ταχύτητα.... Μας μίλησες για τις μέρες του ανθρώπου, πολλές ή μια... τώρα θα έχεις την ευκαιρία να ακούσεις από τον ίδιο τον Δημιουργό για την αιωνιότητα...

    20

  • politis
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 15:19
    Δυστυχώς, με τόν ἕναν ἤ τόν ἄλλον τρόπο φεύγουν οἱ Ἕλληνες πού νά μας κάνουν ὑπερήφανους γιά τό ἔργο τους. Καλό ταξίδι.

    71

  • kostas
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 14:48
    Έχασε η Ελλάδα ένα από τα άξια παιδιά της,κρίμα.

    71

  • S.O.A.D. 4
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 14:01
    Άσχημος θάνατος, άδικος θάνατος για τον ίδιο και τον καθένα - δεν ήξερα πόσο χρονών είναι και θεωρώ ότι τουλάχιστον έζησε 77 έτη την στιγμή που παιδιά καθημερινά πεθαίνουν στον δρόμο (αυτό δεν αναιρεί το τραγικό της είδησης)

    43

  • EKSWGHINOS
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 13:19
    ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ....

    101

  • mara
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 10:10
    Προέβαλε την Ελλάδα μας και εδειχνε την αγαπη του για τη χωρα αυτη εργαζομενος παντα εδω, εμπνεομενος απο τα παθη των απλων ανθρωπων.Τουλαχιστον προλαβε να δει το εργο του να αναγνωριζεται με τα τοσα βραβεια που αποκομισε.Κριμα , γιατι ειχε ακομα να προσφερει πραγματα !

    132

  • alexandra2
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 09:46
    Μια αιωνιότητα και μια μέρα...σημαδιακή η ταινία του ....καλή ανάπαυση...

    112

  • achιlles
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 09:45
    Κρίμα χάθηκε ένας από τούς λίγους Ελληνες πού τιμούσαν όλοι ,Ελληνες καί ξένοι χωρίς λόγο ,άδικα.Θα πρέπει κάπου να μπεί μία ταξη καί στις μοτοσυκλέτες πού πηγαίνουν όπυ θέλουν χωρίς να υπακούουν σε νόμους καί κώδικες!

    518

  • sailor
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 12:32
    τωρα αυτό το λες έτσι στην τρέλα να φανταστώ ε???Ο δρόμος αυτός είναι περιφερειακός και ο κύριος πέρναγε απο τη μέση του δρόμου και ΟΧΙ απο διάβαση...!!!δεν ξέρουμε αν ήταν και πάνω σε καμμιά στροφή...οπότε δες το σαν ένα κοινό ατύχημα που κάποιος πεζός όπως όλοι....περναγε απο όπου του κάπνισε χωρίς να σέβεται τους νόμους και κώδικες..!!!

    174

  • xaroula
    Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2012, 16:49
    Στην Ελλαδα τηρούνται οι νόμοι και κανονισμοι οδικης συμπεριφόρας? Πιο ασφαλής είσαι στο Καιρο η Ινδία πάρα στους ελληνικούς δρόμους!

    01

  • Ανενεργός χρήστης
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 15:09
    ωραια τα ειπες, αντε τωρα ξανα κοιμησου.

    33

  • Aimilios
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 09:44
    Καθε τροχαιο ειναι ενας φοβερα αδικος και λυπηρος τροπος για να φυγει κανεις...
    Ειναι να απορεις ωστοσο πως δεν αρχισαν ακομα οι πορειες και οι βανδαλισμοι απο το ΠΑΜΕ, αφου ο ασυνειδητος οδηγος ητανε αστυνομικος/φασιστας/χουντικος/ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

    915

  • RK
    Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012, 12:32
    Ο αστυνομικός οφείλει ΠΑΝΤΑ να δίνει το καλό παράδειγμα.

    66

 

 

 
 
 
 
 

 
 

follow us on facebook

 
 

τελευταία νέα