Ιστορική πρόκριση στους «16» του Miami Open εξασφάλισε τις πρώτες πρωϊνές ώρες της Τρίτης (26/3) ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας κέρδισε με 6-4 τον Αργεντίνο Λεονάρντο Μάιερ και εκτός από το εισιτήριο για τους «16» έκανε και το πιο σημαντικό βήμα για να βρεθεί στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης.

Επόμενος αντίπαλος του στον δρόμο για τα προημιτελικά θα είναι ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοβ (1999). Οι δυο τους έχουν βρεθεί αντίπαλοι δυο φορές και έχουν από μια νίκη μέσα στο 2018. Ο Τσιτσιπάς κέρδισε 2-0 σετ στο Masters του Μόντε Κάρλο ενώ είχε προηγηθεί η νίκη με 3-0 σετ του Σαποβάλοβ στο Australian Open.

Όποιος προκριθεί από την «μάχη» θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Τιαφό-Γκοφέν ενώ στα ημιτελικά ίσως να περιμένει ο Ρότζερ Φέντερερ.

«Καθάρισε» τον Λεονάρντο

Στον αγώνα ο Τσιτσιπάς είχε 6 άσους, 20 winners και μόλις 13 αβίαστα λάθη. Παράλληλα πέτυχε από ένα μπρέικ σε κάθε σετ!

Στο 1ο σετ του αγώνα της φάσης των «32» αν και ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 0-1 έκανε εύκολα το 3-1 και το 4-2. Ο Αργεντίνος όμως ήταν… σκληρό καρύδι και μείωσε αρχικά σε 4-3 και έπειτα σε 5-4 πριν ο Έλληνας κερδίσει με 6-4.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο επόμενο σετ. Ο Μάιερ είχε συνεχώς το προβάδισμα (0-1, 1-2, 2-3, 3-4) αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε ξανά σε 4-4 αλλά δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του και έκανε το 6-4.