Οι στιγμές μοναδικές. Οι χαρές που προσφέρει το ποδόσφαιρο έχουν κάνει πολλούς να φωνάξουν, να κλάψουν, να πανηγυρίσουν έξαλλα, ακόμη και να ανέβουν στα κάγκελα του γηπέδου, μη μπορώντας να κρύψουν τα συναισθήματα τους. Πώς να γίνει άλλωστε; Οι ανατροπές που έχουν συμβεί είναι επικές. Η μπάλα μπορεί να… έκανε βόλτες στο γήπεδο, αλλά όταν έβρισκε δίχτυα έκανε τους φιλάθλους να πετάγονται από τις θέσεις τους και τα σκορ να αλλάζουν, τόσο δραματικά κάποιες φορές που έρχονταν τα πάνω κάτω. Τι να θυμηθεί, τι να ξεχάσει κανείς στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο; Οι ανατροπές ουκ ολίγες, αλλά έπρεπε να ξεχωρίσουμε ορισμένες. Τις δέκα καλύτερες. Όπως; Παιχνίδια της Άρσεναλ, της Μπαρτσελόνα, της Λα Κορούνια, της Μπάγερν, της Μάντστεστερ και φυσικά έναν τελικό για πολλά… όσκαρ και ακόμα περισσότερα καρδιακά. Για πάμε με στόχο την πιο θεαματική ανατροπή… 10. Άρσεναλ-Ρεντινγκ 7-5 (30/10/2012) Πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία, όχι μόνο του ευρωπαϊκού αλλά του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Η Αρσεναλ με το εξωπραγματικό 7-5 επί της Ρέντινγκ στο πλαίσιο του Γ΄ Γύρου του Λιγκ Καπ έκανε το… μπαμ. Τα έφερε όλα… τούμπα, αφού μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έχανε με 0-4. Πρόκειται για ένα ματς που δεν πρόκειται να ξεχάσει ποτέ κανείς μέσα από το οποίο αναδεικνύεται το μεγαλείο και η άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου. Η σπουδαία νίκη της ομάδας του Aρσέν Βενγκέρ έγραψε ιστορία. 9. Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης (12/3/1997) Έσπασαν καρδιές στο ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, καθώς από 0-3 κατέληξε στο… 5-4! Το να σκοράρει μία ομάδα τρία γκολ στο «Καμπ Νόου» μόνο εύκολη υπόθεση δεν είναι. Κι όμως, οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν το παιχνίδι τους και άφησαν άφωνους –αρχικά- τους Φίγκο, Ρονάλντο και τα άλλα παιδιά. Ο Μίλινκο Πάντιτς είχε κέφια και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο ημίωρο. Ο κόουτς της Μπάρτσα κατάλαβε ότι κάτι έπρεπε να αλλάξει και έτσι πήρε το ρίσκο. Έπαιξε πιο επιθετικά, βάζοντας ως αλλαγές τους Πίτσι και Στόιτσκοφ αντί των Μπλαν και Ποπέσκου. Και εγένετο το θαύμα… Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρονάλντο πέτυχε δύο γκολ, ενώ ακόμη τρία επιτεύχθηκαν μεταξύ 67΄ και 83΄ από τον ίδιο και τους Φίγκο και Πίτσι. Έτσι, μοιραία έγινε το 5-4. 8. Τζένοα-Ρόμα 4-3 (20/2/2011) Κι όμως, η Τζένοα εξέθεσε την Ρόμα. Ήταν ένα παιχνίδι της Serie A. Η Ρόμα κατάφερε να προηγηθεί με τρία γκολ διαφορά, αλλά η χαλάρωση μόνο καλό δεν της έκανε. Πίστεψε πως νίκησε και πως τελείωσε το ματς, αλλά η Τζένοα πίσω είχε την ουρά. Με μια δριμεία αντεπίθεση έστειλε τέσσερις φορές τη μπάλα στα δίχτυα και… τελικό αποτέλεσμα 4-3! 7. Ρεάλ Μαδρίτης-Μπορούσια Μένχενγκλάντμπαχ 1-5και 4-0 (1985) Στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ «συναντήθηκαν» η Ρεάλ και η Μπορούσια. Οι Γερμανοί ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, σε αντίθεση με τους Ισπανούς που έμοιαζαν «πεθαμένοι». Ο Χουανίτο το είχε πει όμως. «90 λεπτά στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου είναι πολλά». Και είχε δίκιο ο στράικερ. Η μισή δουλειά έγινε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά 95.000 θεατές έπρεπε να περιμένουν άλλα 45΄. Τελικά, στα τελευταία 10 λεπτά έγινε το… μπαμ. Ο Χόρχε Βαλντάνο και ο Κάρλος Σαντιγιάνα πήραν τους Μαδριλένους από το χέρι και τους οδήγησαν στην πιο… απίστευτη νίκη, την οποία οι ποδοσφαιρόφιλοι θεωρούν ως μία από τις συγκλονιστικότερες και θεαματικότερες στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Και πάμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σε αναμετρήσεις που έχουν κλέψει την παράσταση και κανείς δεν πρόκειται να ξεχάσει. 6. Λα Κορούνια-Παρί Σαν Ζερμέν 4-3 (2000-2001) Η Παρί προηγήθηκε με 3-0 μέσα στην Ισπανία(Οκότσα 29′, Λερουά 43′,55′). Πήγε στα αποδυτήρια με άλλον αέρα, αλλά φαίνεται ότι αέρα είχαν πάρει και τα μυαλά των Γάλλων. Τίποτα δε είχε τελειώσει, προς θλίψη τους, καθώς κατέληξαν να φύγουν με σκυμμένα τα κεφάλια. Η Κουρούνια τους περίμενε στη γωνία και με τέσσερα γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το ματς σε 4-3, με σκόρερ τον Παντιάνι, που πέτυχε χατ τρικ (57′,76′,84) και τον Τριστάν (60′). 5. Ντιναμό Κιέβου-Μπάγερν 3-3 (1998-1999) Τι κι αν προηγήθηκε στο σκορ με δυο γκολ διαφορά; Η Ντιναμό Κιέβου πίστευε ότι ήταν κοντά στο να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Γελάστηκε όμως, καθώς ο συγκεκριμένος ημιτελικός έμελλε να είναι συγκλονιστικός. Μπροστά σε 90.000 φιλάθλους, που είχαν γεμίσει ασφυκτικά το γήπεδο, έχασε το εισιτηριο. Της το πήρε μέσα από τα χέρια της η Μπάγερν, ισοφαρίζοντας σε 3-3, με σκόρερ τους Τάρνατ (45′), Έφεμπεργκ (78′) και Γιάνκερ (88′) και οι Σεφτσένκο (16′, 43′) και Κοσόφσκι (53′), που είχαν πετύχει τα γκολ της Ντιναμό, δε μπορούσαν να το πιστέψουν. 4. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρεάλ Μαδρίτης 4-3 (2002-2003) Αναμέτρηση για τους «8» της διοργάνωσης. Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον εκπληκτικό Ρονάλντο να βρίσκει δίχτυα τρεις φορές. Το θέμα για τη Γιουνάιτεντ όμως, δεν ήταν η πρόκριση, καθώς αυτή είχε κάνει… φτερά, έτσι κι αλλιώς. Ήταν το γόητρο όμως. Οι Άγγλοι δεν παράτησαν τα όπλα και γύρισαν το παιχνίδι, με τους Φαν Νίστελρόι (49′) και Μπέκαμ (71′,85′), αλλά και ένα αυτογκόλ του Ελγκέρα (52′).

3. Τσέλσι-Λίβερπουλ 4-4 (2008-2009) Η Τσέλσι πέρασε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από ,μια μεγαλειώδη προσπάθεια όμως. Έπρεπε να τα δώσει όλα για να ανατρέψει την κατάσταση στο παιχνίδι για τα προημιτελικά, το οποίο ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστικό! Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με 2-0, η Τσέλσι πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-2, οι «κόκκινοι» ξαναπήραν το προβάδισμα με 4-3, για να έρθει στο τέλος ο Λάμπαρντ να γράψει το τελικό 4-4. Για την ιστορία στο ματς σκόραραν οι Ντρογκμπά (51′), Άλεξ (57′), Λάμπαρντ (76′, 89′) και οι Αουρέλιο (19′), Αλόνσο (28′), Λούκας( 81′), Κάιτ (83′).

2. Ντεπορτίβο Λα Κορούνια-Μίλαν 5-4 (2003-04) Δε θα αναφερθούμε σε ένα παιχνίδι, αλλά σε δύο, καθώς εδώ η ανατροπή ήρθε… στην πρόκριση. Αναφερόμαστε στις αναμετρήσεις Μίλαν-Λα Κορούνια 4-1 (23/03/04) και Λα Κορούνια-Μίλαν 4-0 (07/04/04, για τη φάση των «16» στο Τσάμπιονς Λιγκ. Από την στιγμή που το Κύπελλο πρωταθλητριών μετονομάστηκε σε Τσάμπιονς Λιγκ, το 1992 μόνο μία ομάδα κατάφερε να ανατρέψει διαφορά τριών γκολ στο δεύτερο παιχνίδι. Τότε, η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια πρόσφερε θέαμα –δικαίως είχε και το παρατσούκλι «SuperDepor». Τότε, το 2004, κατάφερε το ακατόρθωτο απέναντι στην Μίλαν. Αν και αρχικά, οι Ισπανοί ηττήθηκαν με 4-1 στο «Σαν Σίρο», κατάφεραν να στείλουν τους «ροσονέρι» στην… κόλαση. Μπορεί οι τελευταίοι να φάνταζαν ως αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση, μετά τη μεγαλειώδη νίκη τους στην Ιταλία, αλλά στον επαναληπτικό αγώνα της Γαλικίας, η Ντέπορ σημείωσε τέσσερα γκολ κρατώντας το μηδέν στην άμυνα της και με συνολικό σκορ 5-4 πέτυχε μία επική ανατροπή. 1. Μίλαν-Λίβερπουλ 3-3 (2004-05) Ένας τελικός που θα μείνει για πάντα χαραγμένος στο μυαλό κάθε ποδοσφαιρόφιλου και στις καρδιές των οπαδών της Μίλαν, αλλά κυρίως της Λίβερπουλ. Ποιος να ξεχάσει αυτό το παιχνίδι; Οι Μιλανέζοι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, με ένα θεαματικό γκολ του Πάολο Μαλντίνι με το «καλημέρα» (1΄) και τον Κρέσπο να σκοράρει εις διπλούν (39΄, 44΄). Η Λίβερπουλ επέστρεψε δριμύτερη στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο όμως. Τζέραρντ (54′), Σμίτσερ (56′) και Αλόνσο (60′) έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και της έδωσαν την ευκαιρία να το πάει στην παράταση. Και επειδή ο τολμών νικά, το ίδιο έκαναν και οι Άγγλοι. Στην παράταση κατέκτησαν το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Κι ένα ματς bonus που κανένας ποδοσφαιρόφιλος δεν μπορεί να λησμονήσει: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερν Μονάχου 2-1 (1999) Αν μη τι άλλο είναι ένας από τους συναρπαστικότερους αγώνες του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, καθότι ουδείς περίμενε αυτό που θα συνέβαινε στις καθυστερήσεις. Στις 26 Μαΐου του 1999 στο Καμπ Νου της Βαρκελώνης διεξάγεται ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στη Μάντσεστερ και τη Μπάγερν. Οι Γερμανοί ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 6ο λεπτό κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή του Σμάιχελ και είδαν τον Μάριο Μπάσλερ στέλνει τη μπάλα με αριστοτεχνικό τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας έτσι το 0-1 για τους παίκτες του Ότμαρ Χίτσφελντ. Το Μόναχο άρχισε να γίνεται το φαβορί της αναμέτρησης και ιδίως από τη στιγμή που τα λεπτά περνούσαν και η Γιουνάιτεντ δεν αντιδρούσε. Οι φίλοι της είχαν «παγώσει» στις εξέδρες, καθώς έβλεπαν την αήττητη –μέχρι στιγμής- στην διοργάνωση να παρακολουθεί τους Βαυαρούς να εξακολουθούν να χάνουν ευκαιρίες, αλλά ο Σμάιχελ με μια εκπληκτική εμφάνιση δεν άφηνε την εστία του να παραβιαστεί ξανά. Ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον έκανε δύο αλλαγές που κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή έφεραν τα πάνω κάτω προς όφελος της Μάντσεστερ. Στο 67΄ βγάζει τον Μπλόνγκβιστ και περνάει στη θέση του τον Τέντι Σέριγχαμ, ενώ στο 81΄βάζει τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στη θέση του Άντι Κόουλ, δείχνοντας έτσι ότι θα τα παίξει όλα για όλα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Δίνονται 3 λεπτά σαν χρόνος καθυστερήσεων και η αγωνία χτυπάει… κόκκινο. Ώσπου ο Μπέκαμ χτυπάει ένα κόρνερ, οι αμυντικοί διώχνουν, αλλά η μπάλα έρχεται στον Σέριγχαμ, που κάνει με σουτ το 1-1. Το ματς έρχεται στα ίσα στο 91ο λεπτό. Η Γιουνάιτεντ έχει ξανά τη μπάλα, και το κέρδος είναι ακόμα ένα κόρνερ. Ο Μπέκαμ πάλι στη γωνία. Το χτυπάει με περισσότερη δύναμη από ότι στο 1-1. Η άλλη αλλαγή του σερ Άλεξ Φέργκιουσον, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, πετάγεται, πιάνει την κεφαλιά και κάνει το 2-1. Τώρα πια, το σύνθημα είναι «Manchester United reached the promised land». Η μεγαλύτερη ανατροπή έχει μόλις συντελεστεί και η Μάντσεστερ κατακτά τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Διαβάστε όλα τα θέματα της ενότητας Weekend του newsbeast.gr