Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Νάπολι νίκησε (2-1) χωρίς να φορτσάρει την Μίλαν – που μείωσε στις καθυστερήσεις – και πήγε στο +4 από την Γιουβέντους με ματς περισσότερο. Οποιος παρακολουθεί έστω και λίγο την Serie A δεν θα εντυπωσιάστηκε καθόλου από την εικόνα στο San Paolo. Οι Vesuviani ήταν μια κλάση πάνω από τους Rossoneri και χρησιμοποιώντας λίγη από την ποιότητά τους, επιβλήθηκαν πολύ εύκολα δεχόμενοι απλά γκολ στις καθυστερήσεις. Απόσταση ασφαλείας πλέον πήρε η Νάπολι από την Γιουβέντους στην κορυφή του Campionato, στο -15 από το Champions League είναι πιθανό να βρεθεί την Κυριακή (19/11) η Μίλαν. Η Νάπολι όπως αναμενόταν μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση του San Paolo και περιόρισε σε παθητικό ρόλο την Μίλαν. Στο 13΄ο Ντοναρούμα απέκρουσε την κεφαλιά του Καγιεχόν μετά τη σέντρα του Ινσίνιε και ακολούθησε από τους Vesuviani μία σειρά από μακρινά σουτ τα οποία ή περνούσαν άουτ ή πήγαιναν στα χέρια του Ντοναρούμα, που μαζί με τον… Μοντολίβο ήταν οι καλύτεροι του Μοντέλα. Στο 34′ έκανε τη ζημιά η Νάπολι, όταν μετά την τρομερή μπαλιά του Ζορζίνιο ο Ινσίνιε έφυγε μόνος με τον Ντοναρούμα και τον νίκησε και ύστερα από χρήση VAR το γκολ, σωστά, μέτρησε (1-0). Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Σούσο δεν μπόρεσε να συνεχίσει και ο Αντρέ Σίλβα πήρε τη θέση του και ο Ντοναρούμα έβγαλε δύσκολα το τεχνικό σουτ του Ινσίνιε. Οπως τελείωσε το πρώτο μέρος άρχισε το δεύτερο, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει το πλασέ του Μέρτενς σε τετ-α-τετ μετά την τρομερή συνεργασία του Βέλγου με τον Ινσίνιε, με την Μίλαν να πατά καλά και να παίρνει κάποια μέτρα ύστερα από 45 λεπτά στα οποία δεν είχε πατήσει καν την περιοχή των γηπεδούχων. Παρά την υποτιθέμενη πίεση, η Νάπολι είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και στο 73′ ο Μέρτενς πέρασε ωραία πάσα στον Ζιενλίνκι [ίσως ήταν οφσάιντ] και εκείνος με αριστερό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ντοναρούμα (2-0). Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε κάνει τη δουλειά χωρίς να φορτσάρει και το πολύ ωραίο βολέ εκτός περιοχής από τον Ρομανιόλι στο 91′ για το 2-1 δεν άλλαξε κάτι άλλο εκτός από το σκορ. Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Μάριο Ρουί (66′ Μάτζιο), Κουλιμπαλί, Αλμπιόλ, Χισάι, Ζορζίνιο, Χάμσικ (69′ Ζιενλίνσκι), Αλαν, Καγιεχόν (79′ Ρογκ), Ινσίνιε, Μέρτενς. Μίλαν (Βιντσέντζο Μοντέλα): Ντοναρούμα, Ρομανιόλι, Μποντούτσι, Μουσάκιο, Μποναβεντούρα, Μπορίνι (77′ Αμπάτε), Κεσί, Μοντολίβο (85′ Μπίλια), Λοκατέλι, Σούσο (45+3′ Αντρέ Σίλβα), Κάλινιτς.