Σε ένα εκπληκτικό ματς στο Τορίνο, η Γιουβέντους προηγήθηκε, η Λάτσιο το γύρισε με δύο γκολ του Ιμόμπιλε και στο 97′ ο Στρακόσια απέκρουσε πέναλτι του Ντιμπάλα για να κρατήσει το 1-2. Συνέχεια στην φανταστική φετινή πορεία της έδωσε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, που μετά το Super Cup νίκησε τους μπινακονέρι» και εκτός έδρας και τους ανάγκασε στην πρώτη εντός έδρας ήττα στη Serie A από την πρεμιέρα της σεζόν 2015-16. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια, όμως οι Ρωμαίοι, που βρέθηκαν να χάνουν από το πρώτο μέρος, με γκολ του Ντάγκλας Κόστα στο 24′, γύρισαν τον αγώνα σε λίγα λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης με δύο τέρματα του Ιμόμπιλε (47′ και 54′ πέναλτι) και χάρη στον Στρακόσια κράτησαν την τεράστια νίκη, η οποία τους βάζει μέσα στους διεκδικητές του τίτλου. Δεύτερη σερί απώλεια για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μετά το 2-2 με την Αταλάντα και αν η Νάπολι νικήσει τη Ρόμα, θα τη δει να φεύγει στο +5. Οι «λατσιάλι, από την άλλη, συνέχισαν τα εκπληκτικά αποτελέσματα στα ντέρμπι με ομάδες του Βορρά, μετά και το 4-1 επί της Μίλαν, ξανά με Ιμόμπιλε πρωταγωνιστή. Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Λιχτστάινερ (73′ Στουράρο), Κιελίνι, Ματουιντί, Ασαμόα, Κεντίρα (65′ Ντιμπάλα), Μπετανκούρ, Ιγουαΐν, Μάντζουκιτς. Λάτσιο (Ιντσάγκι): Στρακόσια, Ράντου, Ντε Βράι, Μπάστος, Μάρουσιτς, Λέιβα, Λούλιτς (84′ Πάτρικ), Παρόλο, Λουίς Αλμπέρτο (72′ Νάνι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ιμόμπιλε. Πηγή: gazzetta.gr