Οι ψυχωμένοι «βυσσινί», με έναν Σάκη Τσιώλη στον πάγκο τους όπως δεν τον έχουμε ξαναδεί, επικράτησαν 1-0 του Παναιτωλικού στη Λάρισα, πανηγυρίζοντας τη μεγαλύτερη νίκη τους στη σεζόν! Με αυτή, οι Θεσσαλοί έφτασαν τους 20 βαθμούς στην έδρα τους(!) και τους 24, συνολικά, στη Σούπερ Λίγκα, κάνοντας τεράστιο βήμα, προκειμένου να απεμπλακούν οριστικά από τα σενάρια υποβιβασμού. Το «χρυσό» γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Φάρκας, στο 35’, με την ΑΕΛ να έχει και δοκάρι στο 70’, με το απίθανο σουτ του Ντέλετιτς. Τεράστιες ευκαιρίες για τους Αγρινιώτες να… κλέψουν τον βαθμό στο 74’ και στο 80’, ενώ την παράσταση έκλεψαν στο τέλος Ξενοδόχοβ και Φατιόν, που λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια!

Το ματς

Παρότι «βρήκε» ρυθμό, ειδικά μετά το πρώτο 20λεπτο, το ματς ανάμεσα σε ΑΕΛ και Παναιτωλικό στερούταν φάσεων. Ούτε μία φορά δεν ανησύχησαν Ξενοδόχοβ και Κυριακίδης, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στη μεσαία γραμμή, την ώρα που Τσακοπίνο και Παπαδόπουλος ήταν ακίνδυνοι μπροστά. Τόσο… που χρειάστηκε, τελικά, ένας αμυντικός να λειτουργήσει ως δεινός εκτελεστής, προκειμένου να αποκτήσει σκορ η αναμέτρηση! Στο 35’, λοιπόν, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ναζλίδη πάνω στο τείχος, ο Αβραάμ έκανε ένα γύρισμα με… στραβοκλωτσιά και ο Φάρκας, με ωραίο, μονοκόμματο σουτ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε… μόνο το τέρμα του Σλοβάκου. ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ναβάρο (88’ Γκόλιας), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ (81’ Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Τσακοπίνο (65’ Ρέντζας), Ναζλίδης, Βαρέλα, Αβραάμ. Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Ρότσα (58’ Γιαννιώτης), Μπράβο, Πάουλο, Λόπες (75’ Μουνιός), Ρόσα (68’ Μαρκόφσκι), Παπαδόπουλος. Πηγή: sport-fm.gr