Με μία επιβλητική εμφάνιση η Ισπανία έκανε «φύλλο και φτερό» την Πολωνία, συντρίβοντάς την με το εμφατικό 89-53 για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου. 49-13 το σκορ του ημιχρόνου!

Όπως γίνεται αντιληπτό το ματς των Ισπανών που έφτασαν τις τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια με τους αποκλεισμένους από χθες Πολωνούς, δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής και ανάλυσης. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «φούριας ρόχας» προηγήθηκαν 25-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο. Με το 49-13 του ημιχρόνου άπαντες έψαχναν στα κιτάπια τους για το αρνητικό ρεκόρ σε αγώνα Ευρωμπάσκετ, αλλά υπολόγιζαν χωρίς την χαλάρωση των Ισπανών στο δεύτερο μέρος. Η συγκομιδή των 13 πόντων της Πολωνίας σε 20 αγωνιστικά λεπτά, ήταν η χειρότερη των 52 τελευταίων χρόνων, μετά το 30-11 του αγώνα Τουρκίας-Σουηδίας το 1961.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στους Πολωνούς να μειώσουν αισθητά τη διαφορά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απέφυγαν τη «βαριά» ήττα. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ που τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κέρδισε 3 φάουλ, σε λιγότερο από 24 λεπτά συμμετοχής. Η Ισπανία είχε εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, ενώ το +36 του ημιχρόνου ήταν η μεγαλύτερη για αυτούς σε πρώτο μέρος, μετά το +28 κόντρα στην Γαλλία το 1985.

Τα δεκάλεπτα: 5-25, 13-49, 30-76, 53-89

Πολωνία (Μπάουερμαν): Καρνόφσκι 3, Κελάτι 7 (1), Λάμπε 10, Σζουμπάργκα 2, Τσιλίνσκι, Ζαμοίσκι 11 (3), Πονίτκα 7, Ιγκνέρσκι 4, Βαζίνσκι, Γκόρτατ 2, Χρίτσανιουκ 1, Κοσζάρεκ 6 (2).
Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 2, Φερνάντεθ 13 (2), Ροντρίγκεζ 11 (3), Ρέι 12, Καλντερόν 9 (3), Ρούμπιο 15 (1), Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 3 (1), Μ.Γκασόλ 15 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Μούμπρου.