Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Euroleague αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αρμάνι (85-86). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Τζαμέλ ΜακΛιν (22π., 7ρ.) και Μπράιαν Ρόμπερτς (18π., 4ρ., 3ασ.) και απέδρασαν με το «διπλό» έχοντας άνει τα εύκολα δύσκολα αφού νωρίτερα απώλεσαν διαφορά 10 πόντων (53-63, 27′). Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού ξεκίνησαν καταπληκτικά την αναμέτρηση κι έτσι με 7 πόντους από τον Ρόμπερτς και 5 από τον Στρέλνιεκς, οι Πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται με 9-14 (6′). Οι γηπεδούχοι χρησιμοποιώντας τέλεια το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, ανασυντάχτηκαν και αντέδρασαν με τον πλέον ιδανικό τρόπο. Χάρη στους Τζέφερσον και Θιόντορ έτρεξαν σερί 12-0 και προσπέρασαν με 21-14 (9′).ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η είσοδος του Παπανικολάου άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού με τον Έλληνα διεθνή να σκοράρει πέντε γρήγορους πόντους και να μειώνει για την ομάδα του (26-25, 14′). Ο Στρέλνιεκς επανήλθε στην εξίσωση του σκορ με 9 συνεχόμενους πόντους κι ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (35-37, 17′). Ο Πρίντεζης έγινε σημείο επαφής στο πέντε εναντίον πέντε των «ερυθρόλευκων» και μετά από δικά του καλάθια και δημιουργία (ασίστ σε ΜακΛιν) έγινε το 35-41 (19′). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι έδειξε διάθεση να περάσει μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Ρόμπερτς την εμπόδισε. Ο Αμερικανός γκαρντ με δύο καλάθια και μία ασίστ στο ΜακΛιν καθώς επίσης και με 5 πόντους του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (53-63, 27′). Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να εγκαταλείψουν και με πρωταγωνιστή τον Μίτσοφ μείωσαν σε 62-65 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Το παιχνίδι ήταν οριακό και σε τέτοιες περιπτώσεις οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ την ώρα που η Αρμάνι το έκανε με ευκολία χάρη στους Γκουτνάιτις και Μίτσοφ και κάπως έτσι προσπέρασε στο σκορ (75-72, 35′). Στο τέλος όμως του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβγαλαν εγωισμό και προσωπικότητα και προηγήθηκαν με 85-86 χάρη σε 5 σερί πόντους του ΜακΛιν. Ο Τζέρελς πήρε μία βεβιασμένη προσπάθεια, η μπάλα βρήκε μόνο ταμπλό και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την έβδομη νίκη του. Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86 ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΙΛΑΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΠηγή: gazzetta.gr