Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με το συγκρότημα του Ντάρκο Ρούσο να δείχνει πολύ απειλητικό καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, το προβάδισμα στο σκορ συνεχώς εναλλασσόταν με τον «Γηραιό» να έχει τον πρώτο λόγο. Ο Εϊτουταβίτσιους έφερε στο +6 (10-16) τους φιλοξενούμενους, με τον Άρη να «απαντάει» αμέσως και να ισοφαρίζει κατά το τέλος του δεκαλέπτου. Η συνέχεια ήταν αρκετά συναρπαστική με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Σλούκας και ο Ταπούτος όμως ήταν εξαιρετικοί και έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους κατά τη λήξη του ημιχρόνου (49-43).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι «κίτρινοι» έχοντας πολύ καλή άμυνα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-2 (60-45) και πήραν μία σημαντική διαφορά από τους φιλοξενούμενους. Ο Ηρακλής προσπαθούσε να μειώσει αλλά η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 6 πόντους. Δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο «Γηραιός» κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις (88-84), αλλά το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ «καθάρισε» το παιχνίδι από τη γραμμή των βολών και πήρε μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 49-43, 70-63, 94-85
Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 4, Ντάνστον 13 (5/7δίπ.), Ταπούτος 15 (3/6δίπ., 2/4τρίπ.), Τάκερ 13 (4/6δίπ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14 (1/2 δίπ., 1/4τρίπ., 9/10β.), Χαραλαμπίδης 11 (3/4δίπ.), Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 17 (3/4δίπ., 2/3τρίπ.,5/5β., 5ριμπ., 6ασίστ)
Ηρακλής (Ρούσο): Κουλάξής, Μπόουλντιν 16 (3/3δίπ., 1/1τρίπ.), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 7 (2/5δίπ.), Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 16 (5/8δίπ.), Πέτροβιτς 15 (2/5δίπ., 2/3τρίπ.), Κοπρίβιτσα 15 (5/8δίπ., 1/3τρίπ.), Δέσπος, Εϊτουταβίτσιους 14 (3/4δίπ., 5/6δίπ.), Λαμπρόπουλος 2