Ήττα που μπορεί ν’ αποδειχθεί επώδυνη στη μάχη του τίτλου γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα…

Μια βδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» υπέκυψε 2-1 στον Παναιτωλικό και κινδυνεύει να βρεθεί στο -5 από τους Πειραιώτες.

Οι Αγρινιώτες ήταν ανώτεροι στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκαν με πέναλτι του Άλβες (7’). Η ομάδα του Αναστασιάδη άργησε ν’ αφυπνιστεί και παρά την πίεση στο δεύτερο μέρος για την ανατροπή, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά με γκολ του Μακ (73’),

Πριν έρθει ο Άλβες να της δώσει το τελειωτικό χτύπημα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς

Περισσότερο και από τις καιρικές συνθήκες, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν μόνοι τους τη ζωή τους δύσκολη. Με τρεις κεντρικούς χαφ, τον Μακ στον πάγκο και μη ορθολογική ανάπτυξη, έμοιαζαν ακίνδυνοι επιθετικά. Την ίδια στιγμή ο Παναιτωλικός έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και γινόταν επικίνδυνος είτε με οργανωμένες επιθέσεις, είτε με αντεπιθέσεις.

Τα πράγματα έγιναν άσχημα από μια στημένη φάση. Ο Άλβες μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Κούσας, με τον Ιτάνζ να πέφτει στη σωστή γωνία, αλλά να μην μπορεί ν’ αποσοβήσει το 0-1. Ήταν όμως σε ετοιμότητα στα τετ-α-τετ με τους Κάπελ και Μπεχαράνο γλιτώνοντας από ακόμα χειρότερες καταστάσεις τον «Δικέφαλο».

Δυο τελικές προσπάθειες της απελπισίας από τον Περέιρα ήταν ό,τι είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι, που έφυγαν για τα αποδυτήρια με χλιαρές αποδοκιμασίες από τον κόσμο… Η αλλαγή που χρειαζόταν για να τονωθεί επιθετικά ο ΠΑΟΚ ήρθε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αναστασιάδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μακ, αποσύροντας τον Τζανδάρη, με το σύστημα πια να μετατρέπεται σε 4-4-2 με κεντρικούς χαφ τους Μαντούρο και Νομπόα. Από τα πόδια του τελευταίου φάνηκε να ξεκινά η αντεπίθεση του “Δικεφάλου”.

Βρήκε υπέροχα τον Σλοβάκο, που απέφυγε έναν αντίπαλο, πριν τελειώσει ψύχραιμα την φάση, με υποδειγματικό πλασέ μέσα από την περιοχή, για την ισοφάριση. Το 1-1 ήταν γεγονός με τον ΠΑΟΚ να έχει 20 λεπτά γεμάτα (με τις καθυστερήσεις) στην διάθεσή του για να φέρει υπέρ του το ματς. Δεν είχε όμως καθαρό μυαλό. Ούτε έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση. Και στο τέλος, ενώ είχε βγει όλος μπροστά, είδε τον Άλβες να τον τιμωρεί για δεύτερη απόψε…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Ρατς, Κατσικάς (87′ Κίτσιου), Βίτορ, Σκόνδρας, Μαντούρο, Τζανδάρης (46′ Μακ), Νομπόα, Περέιρα, Σαλπιγγίδης (75′ Ρικάρντο Κόστα), Αθανασιάδης

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Κέβιν, Ετζεγκουέλε, Κούσας, Μπεχαράνο, Γοδόι, Φωτάκης (81′ Μαλεζάς), Μαρτίνες, Βιγιαφάνες (70′ Ρουσκουγιέδα), Κάπελ (59′ Λάζαρ), Άλβες