Η Μπαρτσελόνα πρόσθεσε στο ενεργητικό της άλλη μια νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ (5-1) απέναντι στη Σεβίλλη αλλά η βραδιά αυτή ανήκει στο μεγάλο της αστέρι!

Γιατί; Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε τρεις φορές, οδήγησε τους Καταλανούς στην κατάκτηση των τριών βαθμών αλλά και εκείνος έσπασε το μεγάλο ρεκόρ του Θάρα!

Ο αργεντινός γνώριζε από πριν τον στόχο του. Και έτσι από την αρχή του αγώνα με την Σεβίλλη έδειξε τις ορέξεις του. Στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την «Μπάρτσα» ισοφαρίζοντας το θρυλικό ρεκόρ του Θάρα. Δεν σταμάτησε εκεί… Φυσικά του δόθηκε και η κατάλληλη ευκαιρία.

Ο Άλμπα με αυτογκολ στο 47ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, πεισμώνοντας τον Μέσι και τους συμπαίκτες του.

Ο Αργεντινός δεν μπορούσε να πανηγυρίσει ένα μεγάλο ρεκόρ χωρίς να μην πάρει και η ομάδα του μια νίκη.

Ο Νεϊμάρ στο 49ο λεπτό και ο Ράκιτις φρόντισαν να αποβάλλουν το άγχος που ενδεχομένως είχε ο συμπαίκτης τους και κάπου εκεί ο Μέσι έγραψε ιστορία!

Στο 72ο λεπτό έκανε το 4-1 περνώντας στην ιστορία αφού ξεπέρασε τον Θάρα στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος και μετά στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-1.