Η Τσέλσι είχε ένα χαλαρό βράδυ απέναντι στη Μάριμπορ, στο «Στάμφορντ Μπριτζ», συντρίβοντάς την με σκορ 6-0.

Όμως, το μεγάλο ματς του 7ου ομίλου έγινε στη «Φέλτινς Αρίνα», με την αξιόμαχη Σπόρτινγκ Λισαβόνας -η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 33′- να μετατρέπει το 3-1 σε 3-3, αλλά τη Σάλκε να πανηγυρίζει τη νίκη με το τελικό 4-3, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσούπο-Μότινγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Τσέλσι-Μάριμπορ 6-0

(13’ Ρεμί, 23’ πεν. Ντρογκμπά, 31’ Τέρι, 54’ αυτ. Βίλερ, 76’ πεν. Αζάρ)

Από το πρώτο… λεπτό πίεζε η Τσέλσι τη Μάριμπορ και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Ρεμί. Οι «μπλε» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να βρουν δίχτυα άλλες δύο φορές με τους Ντρογμπά (23’ πεν.) και Τέρι (31’), με το 3-0 να ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε στο πρώτο μέρος, το ίδιο έπραξε στο δεύτερο η Τσέλσι, καθώς από την πίεσή της ανάγκασε τον Βίλερ να στείλει –άθελά του- την μπάλα στα δίχτυα της Μάριμπορ στο 54’ και ο δείκτης του σκορ να ανέβει στο 4-0. Στο 64’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά η μπάλα –στην εκτέλεση του Ιμπραΐμι- βρήκε στο δοκάρι. Αντίθετα, ο Αζάρ δεν έκανε λάθος από την άσπρη βούλα, ανεβάζοντας κι άλλο το δείκτη του σκορ στο 76’, με τον Βέλγο μέσο να βάζει και την… υπογραφή του στο 90’, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Σάλκε-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4-3

(34’ Ομπάσι, 51’ Χούντελααρ, 60’ Χέβεντες, 90+3’ Τσούπο-Μότινγκ-16’ Νάνι, 63’, 78’ Σίλβα)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Νάνι στο 16’. Όμως, στη συνέχεια τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τα «λιοντάρια» καθώς ο Μαουρίσιο να αποβλήθηκε στο 33’, με τη Σάλκε να φέρνει το ματς στα ίσα, ένα λεπτό αργότερα με τον Ομπάσι. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι άλλο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (1-1).

Λόγω της αριθμητικής υπεροχής, η Σάλκε μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Χούντελααρ να της δίνει το προβάδισμα στο 51’ και ο Χέβεντες στο 60’ να κάνει το 3-1. Όμως, ο Σίλβα μείωσε με πέναλτι στο 63’, με τον ίδιο παίκτη στο 78’ να φέρνει το ματς στα ίσα! Όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει ισόπαλο, ωστόσο ο Τσούπο-Μότινγκ στο 90+3’ διαμόρφωσε με πέναλτι το 4-3!