Η Ντόρτμουντ ταξίδεψε στην «Coface Arena» με τον… αέρα της νίκης επί της Άρσεναλ στο Champions League, αλλά και έχοντας υπέρ της την παράδοση, αφού μετρούσε στο συγκεκριμένο γήπεδο τρεις σερί νίκες και συνολικά έξι επί της Μάιντς ανεξαρτήτου έδρας σε αγώνες πρωταθλήματος.

Όμως, οι παραδόσεις είναι για να «σπάνε» και αυτό συνέβη. Η Μάιντς νίκησε 2-0, χάρη στο γκολ του Οκαζάκι (66’) και στο αυτογκόλ του Γκίντερ (74’), υποχρεώνοντας την Μπορούσια στη δεύτερη φετινή της ήττα. Οι ηττημένοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 69’, αλλά ο Ιμόμπιλε αστόχησε σε πέναλτι. Από πλευράς ηττημένων, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν βασικός και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90άλεπτο, ενώ για τους νικητές, τόσο ο Στέφανος Καπίνο, όσο και ο Πάμπλο ντε Μπλάσις έμειναν στον πάγκο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με αρκετά καλό ρυθμό, αλλά χωρίς γκολ. Η Μπορούσια είχε την κατοχή της μπάλας (60-40), αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων με Ράμος και Καγκάβα, δεν μπορούσε να απειλήσει. Από την άλλη, η Μάιντς έδινε βάρος στα αμυντικά της καθήκοντα και προσπαθούσε να βγει στην κόντρα, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα του Οκαζάκι, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλό.

Όσο η Μάιντς κρατούσε το μηδέν, ήλπιζε ότι μπορούσε να κάνει τη ζημιά, όπως και έγινε με τον Οκαζάκι στο 66ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ιάπωνας λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος, αφού σε σέντρα του Ιμόμπιλε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Όμως, ο Ιταλός αστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι η Ντόρτμουντ έχασε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Μάιντς σκόραρε για δεύτερη φορά στο 74’ με αυτογκόλ του Γκίντερ, για να γίνει έτσι το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.