Μόνο σκόνη αφήνει στο διάβα της η Γιουβέντους! Η «Μεγάλη Κυρία» απέδειξε ξανά πως δεν παίζεται εντός Ιταλίας και νίκησε εύκολα 3-0 την Ρόμα για την 18η αγωνιστική και άνοιξε την διαφορά της από τους ηττημένους στους οκτώ πόντους (49 έναντι 41)! Εξ’ αρχής, η ομάδα του Κόντε ήθελε να δείξει ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Και στο 17’ μετά από ωραία ενέργεια του Τέβες, ο Βιδάλ δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα φετινό τέρμα και να ανοίξει το σκορ για τους «μπιανκονέρι». Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, αφού έπεσε λίγο ο ρυθμός, ενώ ο Γιορέντε είχε προς το τέλος μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Ισπανός, το πέτυχε με το… καλημέρα στην επανάληψη ο Μπονούτσι, ο οποίος από κοντά και «ξεχασμένος» έκανε το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο, μέσα σε αποθέωση. Ο Τοροσίδης πέρασε στον αγώνα στο 55’, αλλά ούτε αυτός μπορούσε να βοηθήσει τους Ρωμαίους. Και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος! Αρχικά στο 75’ αποβλήθηκε ο Ντε Ρόσι για σκληρό μαρκάρισμα στον Κιελίνι, ενώ ένα λεπτό μετά την… άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Καστάν που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, η Γιούβε κέρδισε το πέναλτι και ο Βούτσινιτς έγραψε τον επίλογο, ολοκληρώνοντας το πάρτι στο Τορίνο! Κυριακή, 05/01 Κιέβο – Κάλιαρι 0-0 Φιορεντίνα – Λιβόρνο 1-0 (66’ Ροντρίγκες) Γιουβέντους – Ρόμα 3-0 (17′ Βιδάλ, 48′ Μπονούτσι, 76′ πεν. Βούτσινιτς) Δευτέρα, 06/01 Νάπολι – Σαμπντόρια (16:00) Κατάνια – Μπολόνια (16:00) Τζένοα – Σασουόλο (16:00) Μίλαν – Αταλάντα (16:00) Πάρμα – Τορίνο (16:00) Ουντινέζε – Βερόνα (16:00) Λάτσιο – Ίντερ (19:30) Πηγή: Sport-fm.gr