Από ντέρμπι για την προνομιούχο τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, η Σοσιεδάδ το μετέτρεψε σε πάρτι!

Κι αυτό γιατί «διέλυσε» με σκορ 4-2 την Μάλαγα, που δείχνει να έχει προσηλωθεί στις αναμετρήσεις με την Ντόρτμουντ.

Στο 20’ ο Βέλα έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντε Λα Μπέλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Πριν καν κλείσει το ημίχρονο, οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα με τρία γκολ, χάρη στο τέρμα του Γκριζμάν, όμως η Μάλαγα προς στιγμήν αντέδρασε, αφού στο 43’ ο Μοράλες μείωσε σε 3-1.

Τα πράγματα –βέβαια- είχαν πάρει τον… δρόμο τους, με τον Μαρτίνεζ να δίνει διάστασεις θριάμβου με το 4-1, για να έρθει ο Σάντα Κρουζ στο 70’ να «γράψει» το τελικό 4-2.