Οι Ιταλοί περίμεναν το Ρόμα – Νάπολι για να διαπιστώσουν αν η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι σοβαρολογεί όταν κάνει λόγο για πρωτάθλημα. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, με τη Γιουβέντους να χάνει από την Λάτσιο και τους «παρτενοπέι» να επικρατούν στη Ρώμη, τα πράγματα σοβαρεύουν από νωρίς αφού η Νάπολι είναι πλέον στο +5 από τους «μπιανκονέρι». Ο Ινσίνιε στο 20ο λεπτό σημείωσε το γκολ της νίκης στο «Ολίμπικο», όπου ο σύλλογος της Καμπανίας πήγε να πάρει τη νίκη… σαν Γιουβέντους και ακριβώς αυτό έκανε, την ίδια ώρα που οι -απογοητευτικοί για 70 λεπτά- Ρωμαίοι σημάδευαν και πάλι, όπως και με την Ιντερ, τα δοκάρια. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του αλλά αυτό, όπως αποδείχθηκε, δεν πείραξε και ιδιαίτερα τη Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν προσεκτικοί από την αρχή και μετά το 15λεπτο ανέβασαν για λίγο στροφές, φτάνοντας στο γκολ στο 20′: Λάθος του Ντε Ρόσι, «grazie» από τον Ινσίνιε και 0-1! Οι Ναπολιτάνοι είχαν αυτό που ήθελαν και στη συνέχεια έδειξαν ότι αυτό που τους ενδιέφερε ήταν να… κοιμίσουν τη Ρόμα. Το έκαναν με το passing game, το οποίο μπορούν να κάνουν και με… κλειστά μάτια, με αποτέλεσμα το πρώτο 45λεπτο να βγει πολύ εύκολα αφού οι «τζιαλορόσι» δεν είχαν ούτε σουτ. Το ίδιο εύκολο φαινόταν ότι θα ήταν και το δεύτερο, με τους «παρτενοπέι» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 56′ με τον Μέρτενς, σε μια φάση που τραυματίστηκε ο Μανωλάς. Το γήπεδο άρχισε να γκρινιάζει σε κάθε φάση, αφού οι παίκτες του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Όμως, στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν κάπως και πίεσαν, πλησιάζοντας δύο φορές στην ισοφάριση. Σε αμφότερες, όμως, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι από τις κεφαλιές των Φάτσιο (βρήκε την μπάλα και ο Ρέινα) και Τζέκο, στο 70′ και στο 84′ αντίστοιχα. Έτσι, η Νάπολι πανηγύρισε μια ακόμη μεγάλη νίκη στο «Ολίμπικο», μετά από αυτή κόντρα στη Λάτσιο στις 20 Σεπτεμβρίου. Αποτέλεσμα που θα της δημιουργήσει τον ενθουσιασμό, ή την πίεση, της ομάδας που θα λογίζεται από σαν φαβορί για τίτλο. Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Αλισον, Πέρες, Μανωλάς (59′ Φάτσιο), Ζουάν Ζέσους, Κολάροβ, Πελεγκρίνι (78′ Ζέρσον), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Φλορέντσι (72′ Ουντέρ), Τζέκο, Περότι Νάπολι (Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλαν, Ζορζίνιο (73′ Ντιαβαρά), Χάμσικ (71′ Ζιελίνσκι), Καγιεχόν (82′ Ρογκ), Μέρτενς, Ινσίνιε Πηγή: gazzetta.gr