Τα τρία τρίποντα των Αθηναίου και Μπελ σήμαναν την αντεπίθεση για τον Άρη, που επικράτησε της ΑΕΚ με 64-62 και επέκτεινε την παράδοση με την 13η σερί επικράτηση εντός έδρας στο πρωτάθλημα. Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, οι Θεσσαλονικείς εκεί που είχαν 0/6 τρίποντα στο πρώτο μέρος, έφτασαν τα 8/27 στο τέλος κι έτσι επικράτησαν της ΑΕΚ με 64-62. Με αυτόν τον τρόπο πανηγύρισαν την 13η σερί νίκη επί των κιτρινόμαυρων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι στην αρχή, ενώ ήταν μπροστά και με +10 (24-34, 19′), αλλά στην συνέχεια δεν είχαν συγκέντρωση και η «απουσία» του Ξανθόπουλου στο δεύτερο μέρος, που έδινε ηρεμία, φάνηκε αρκετά. Ο Αθηναίου έδωσε το… σύνθημα για την ανατροπή, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα (59-57), ενώ και ο Μπελ έβαλε ακόμα ένα (62-57) για να δώσει την μεγαλύτερη διαφορά στον Άρη. Από την άλλη, ο Μπάρλοου αστόχησε στην τελευταία επίθεση (τρίποντο) και μέτρησε 11 πόντους (1/6τρ) και 5 ριμπάουντ. Και ο Λαρεντζάκης είχε 11 πόντους, κάποιοι από τους οποίους δύσκολοι, ενώ ο Γκριν σημείωσε 17 πόντους.

Η εξέλιξη του ματς…

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κυκλοφορούσε καλά την μπάλα κι έπαιρνε αρκετά ελεύθερα σουτ, με τον Άρη να δείχνει… προβλήματα στην άμυνα, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως οι Θεσσαλονικείς είχαν 0/6 τρίποντα. Τα τρίποντα των Μπάρλοου, Λαρεντζάκη και Τζέιμς έβαλαν μπροστά την «Βασίλισσα» στο σκορ (4-12, 5′), με τον Αμερικανό γκαρντ με έμμεσο να πήγαίνει στο +9 (6-15, 7′). Εκεί ο Άρης με ένα μικρό σερί μείωσε σε 10-15 (10′), με την ΑΕΚ να μην δείχνει σημάδια συγκέντρωσης, με τους Λαρεντζάκη και Ξανθόπουλο να είναι στον πάγκο. Μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ, ο Σι βρήκε καλάθι (10-17, 12′). Ο Λαρεντζάκης συνέχιζε να βάζει δύσκολα καλάθια (17-25, 15′), με τον Άρη να μην μπορεί να τελειώσει φάσεις. Ο Γκριν πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (24-34, 19′), ενώ το αχρείαστο φάουλ του Τζέιμς στον Βον στην λήξη του χρόνου, έδωσε το δικαίωμα στον παίκτη των «κιτρίνων» να μειώσει με 3/3 βολές για το ημίχρονο (27-34, 20′). Με την έναρξη της τρίτης περιόδους το μομέντουμ το πήρε ο Άρης. Οι «κίτρινοι» με επιμέρους 13-1 ισοφάρισαν σε 35-35 (23′) με τον Ουίβερ να σκοράρει είτε κανονικά είτε με βολές, ενώ οι Θεσσαλονικείς πέρασαν και μπροστά με τον Μπένσον (37-35, 24′). Η ΑΕΚ δεν έδειχνε πια επιθετική, μένοντας χωρίς σκορ για δυόμιση λεπτά. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσε και πάλι… πνοή στην ΑΕΚ (39-41, 27′), αλλά ο Αθηναίου λίγο αργότερα με τετράποντο, από φάουλ του Ελόνου, πέρασε και πάλι μπροστά (47-46, 29′). Τζέιμς και Βον από βολές έκαναν το 48-47 στο 30′. Το σκορ συνέχιζε να είναι κλειστό στο τέλος (53-53, 33′), μέχρι που ο Άρης βρήκε στόχο πίσω από τα 6.75 με τους Αθηναίου και Μπελ (62-57, 37′). Τα λάθη εκατέρωθεν συνεχίστηκαν, μέχρι που ο Μπελ εκμεταλλεύτηκε εκείνο της «Βασίλισσας» και σκόραρε (64-57, 39′). Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

• Τρίκαλα-Λαύριο      91-79
  • Ρέθυμνο-Κόροιβος Αμαλιάδας     95-90
  • Πανιώνιος-Κολοσσός Ρόδου        70-90
  • Προμηθέας Πατρών-ΓΣΛ Φάρος      91-80
  • Άρης-ΑΕΚ     64-62
  • Κύμη-Ολυμπιακός     (15/10, 17:00)
  • Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ    (15/10, 18:00)

Η Βαθμολογία (με τη σειρά που δίνει ο ΕΣΑΚΕ)