Ανήμερα του θανάτου του Γιώργου Αμερικάνου, η ΑΕΚ επιβλήθηκε των Τρικάλων με 91-72, για την 1η αγωνιστική της Basket League. Μόνο για ένα δεκάλεπτο δυσκόλεψαν τα Τρίκαλα την ΑΕΚ, που μπροστά στον κόσμο της, που έδωσε ικανοποιητικό «παρών» στο ΟΑΚΑ, επιβλήθηκε με 91-72, ανήμερα του θανάτου του «Παγκόσμιου» Γιώργου Αμερικάνου, που έφερε το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην Ελλάδα (1968). Η «Βασίλισσα», που «έχασε» τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με τραυματισμό στην έναρξη του ματς, μετά το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε το επιθετικό της ταλέντο και έπαιξε καλύτερη άμυνα, χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στην θεσσαλική ομάδα. Κορυφαίοι οι Σάκοτα (16π.) και Μαυροειδής (15π.), ακολούθησαν οι Γκριν (13π.) και Ελόνου (10π., 10ρ.). Από τους φιλοξενούμενους, ο Μάρεϊ έφτασε τους 25 πόντους και ο Τζόουνς τους 13. Στο πρώτο μέρος τα Τρίκαλα δυσκόλεψαν αρκετά την ΑΕΚ, η οποία στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε καλύτερη άμυνα και έδειξε το επιθετικό της ταλέντο, ενώ κυριάρχησε και στον… αέρα (26ρ.-16ρ.). Ο Αμερικανός των Θεσσαλών, Μάρεϊ δεν σταμάτησε να σκοράρει (14π.), δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (6-14, 7′). Ο Σι με δύο τρίποντα έδωσε… ανάσα στους «κιτρινόμαυρους» (15-19, 9′), με τον Μαυροειδή να ισοφαρίζει στο 10΄με βολές (17-17). Στην συνέχεια, η ομάδα του Μανωλόπουλου βρήκε πόντους από την γραμμή των βολών (25-17, 13′), για να γίνει ένα σερί 10-0, με τους γηπεδούχους να δείχνουν όρεξη στην επίθεση και να φτάνουν στο +16 (42-26), λίγο πριν το ημίχρονο (42-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γκριν και Ελόνου δεν άφηναν περιθώρια στους αντιπάλους κι έφτασαν στο +20 (57-37, 25′), με τον Μάρεϊ (20π.) να… παλεύει για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά το ματς πλέον είχε πάρει το… δρόμο του. Ο Μαυροειδής έβαλε έμμεσο τρίποντο και ο Σάκοτα πήρε την μπάλα και σκόραρε κατευθείαν, για να βάλει λίγο αργότερα τρία σερί τρίποντα, με τον Τσαλμπούρη να φτάνει στην μεγαλύτερη διαφορά (82-59, 36′). Ο Μωραΐτης έγραψε το τελικό 91-72 με τρίποντο. Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72. Πηγή: gazzetta.gr