Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 92-67 του Ρεθύμνου κι έδωσε μια… ιδέα από το τι θα ακολουθήσει στο πρωτάθλημα. Μια ιδέα από τι θα ακολουθήσει φέτος έδωσε η ΑΕΚ στον κόσμο της! Η «Βασίλισσα» επικράτησε άνετα με 92-67 του Ρεθύμνου, το οποίο ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο 20λεπτο, και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος και θα γίνει κλήρωση για να μάθει τον αντίπαλό της. Πέρα από την δεύτερη περίοδο, που οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να έχουν για λίγο κενά διαστήματα πάλι και τα οποία ξεπέρασαν γρήγορα, οι γηπεδούχοι δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα στην διάρκεια του ματς. Ο Μούντι ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο με 25 πόντους, με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να τον περιορίζουν αρκετά και να τον κρατούν στους δύο πόντους στο δεύτερο μέρος. Μέντλοκ και Γιαννόπουλος έβαλαν από 12 και 11, αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν τους Ράιτ και Γκούντγουιν. Ο Μπάρλοου ανέβηκε σταδιακά στο ματς και σταμάτησε στους 16 πόντους, ο Σάκοτα πρόσθεσε 15 και οι Σι και Ελόνου από 11. Πηγή: gazzetta.gr