Λένε πως η ιστορία επαναλαμβάνεται. Κάτι ανάλογο συνέβη σήμερα για το ζευγάρι Απόλλων-Πλατανιάς, καθώς λίγες ημέρες μετά το 1-0 που κέρδισαν οι Κρητικοί για το Κύπελλο, επικράτησαν με το ίδιο σκορ στη Ριζούπολη για το πρωτάθλημα. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη πρώτη νίκη της σεζόν, αποτέλεσμα που αγνοούν οι γηπεδούχοι. Για τον Απόλλωνα ο Τσόβιτς ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ, ο Ντάσιος δεξί μπακ, ο Βαλλιάνος αριστερό, οι Μπιτζιμίν, Κύργιας στα στόπερ. οι Κονέ, Κοντοές, Παπάζογλου στον άξονα, οι Σιατραβάνης, Αλμπάνης στα άκρα και φορ ο Καστιγέχος. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 4-2-3-1, καθώς είχαν τον Κοκκαλά κάτω από τα γκολπόστ, οι Στάθης, Πριτέντα, Πλιάτσικας, Βάντερσον ήταν άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, οι Στανισάβλιεβιτς, Κρος στον άξονα και οι Ενσικουλού, Κοροβέσης, Ντεβέσα στη τριάδα πίσω από τον Μπούτνικ. Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να μπουν δυνατά, όμως με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι έγιναν τα «αφεντικά» του ματς. Με μπροστάρη τους Ντεβέσα, Ενσικουλού κυριάρχησαν και μέχρι την ανάπαυλα είχαν πετύχει ένα γκολ και την ίδια στιγμή μετρούσαν δύο «καθαρές» φάσεις για να σημειώσουν και άλλο τέρμα. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι είχαν μόνο μία τελική μέχρι την ανάπαυλα και απείλησαν σε 2 περιπτώσεις όπου οι Πριτέντα και Κρος στη προσπάθειά τους να διώξουν τη μπάλα με το κεφάλι σε στημένες μπάλες «απείλησαν» κατά λάθος την εστία της ομάδας του. Δηλαδή οι καλές στιγμές της «Ελαφρας Ταξιαρχίας» δεν προήλθε καν από παίκτες της! Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μισού ο Μπιζιμίν «γλίτωσε» τον Απόλλωνα από δεύτερο γκολ και αυτό σαν να… ξύπνησε τους παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Στο επόμενο τέταρτο ήταν πάρα πολύ καλή, είχε δύο δοκάρια (Καστιγιέχος, Παπάζογλου) και περίπου εκεί άλλαξε τον σχηματισμό της σε 4-2-3-1, θέλοντας να γίνει πιο επιθετική. Ομως η αποβολή του Ντάσιου (67′) άλλαξε τις ισορροπίες και πλέον οι Κρητικοί έκαναν διαχείριση, τόσο του υπέρ τους σκορ όσο και της αριθμητικής τους υπεροχής. Ετσι μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και πλέον τόσο ο Απόλλωνας όσο και ο Ακης Μάντζιος βρίσκονται στα… σχοινιά, καθώς παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. MVP: Ο Ενσικουλού. Οχι μόνο γιατί πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, που ήταν «προϊόν» ωραίας συνεργασίας του με τους Μπούτνικ, Ντεβέσα (άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα και ο Κονγκολέζος «έκοψε» μέσα στη περιοχή σε θέση φορ), αλλά και γιατί βοηθούσε τόσο στο δημιουργικό όσο και στο αμυντικό σκέλος. Στο ύψος του: Ο Ντεβέσα. Ξεκίνησε πίσω από τον Μπούτνικ, οπισθοχώρησε κατά την διάρκεια του ματς και πιστώνεται την ασίστ στη φάση του γκολ και το «πάγωμα» του ρυθμού όποτε χρειάζονταν. Αδύναμος κρίκος: Ο Μάατσεν. Οχι ότι οι υπόλοιποι μεσοεπιθετικοί του Απόλλωνα ήταν καλοί, αλλά πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 58′ και παρότι ξεκούραστος, δεν βοήθησε καθόλου. Σαν να μην έφτανε αυτό, στις καθυστερήσεις με τρεις συμπαίκτες του μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα με συρτή παράλληλη σε αντίπαλο. Ετσι «σπατάλησε» μία πολύ καλή στιγμή για την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Η γκάφα: Η όλη επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Σε 45 λεπτά έκαναν μία τελική (!) και αυτή με σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή (από τον Ντάσιο). Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Σέζος ορθώς δεν καταλόγισε το πέναλτι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι σε χέρι του Βάντερσον, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Κοντά στις φάσεις, είχε ως επί το πλείστον – όπως και οι βοηθοί του – σωστές αποφάσεις. Το ταμείο του gazzetta.gr: Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Ο Απόλλωνας, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έδειχνε «άνευρος», χωρίς φαντασία και καλή λειτουργία. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας (57′ Μενδρινός), Μπιζμίν, Βαλλιάνος, Κονέ, Κοντοές, Παπάζογλου, Σιατραβάνης (82′ Μάατσι), Αλμπάνης (58′ Μάατσεν), Καστιγέχος. ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Κρος (60′ Στάμου), Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης (83′ Πατράλης), Στάθης, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα (70′ Δημούτσος), Μπούντνικ. Πηγή: gazzetta.gr