Ο Ατρόμητος έχασε πολλές ευκαιρίες, η Κέρκυρα είχε τις στιγμές της και δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Ουάρντα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωχελικά στο παιχνίδι, χωρίς να έχουν κάποια καλή ενέργεια. Σε συνδυασμό με την ζέστη, τα πρώτα 30 λεπτά ήταν αρκετά κουραστικά. Όμως, το τελευταίο τέταρτο είχε καλές στιγμές κυρίως για την Κέρκυρα! Οι «Φαίακες», ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους και στο 34′, έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 0-1. Τότε, ο Κέβιν βρήκε τον ξεμαρκάριστο Μπάουμαν, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε στην αγκαλιά του Μίρκοβιτς. Ακολούθησε ένα σουτ του Οριόλ στο 36′ και ένα του Νούνες στο 37′, πριν έχουμε την δεύτερη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους. Στο 41′ ο Βάργκας πέρασε στον Νούνες, το σουτ του οποίου απέκρουσε και πάλι ο Μίρκοβιτς. Μετά το κόρνερ, ο Χατζηισαΐας πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Πορογάλο και έδιωξε. Αυτές ουσιαστικά ήταν και οι καλύτερες στιγμές στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα, με την Κέρκυρα να αδικείται από το αποτέλεσμα αυτό… Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν πιο καλοί και είχαν τις καλύτερες στιγμές… Για την ακρίβεια, από το 55′ και μετά με την είσοδο των Ντάουντα και Μανούσου ο Κάναντι έκανε πιο επιθετική την ομάδα του. Στο 68′, ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Νιγηριανός βρέθηκε απέναντι στον Γιαννακόπουλο, τον απέφυγε και πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 75′, ήταν η δεύτερη μεγάλη φάση του Ατρόμητου στο ματς. Συγκεκριμένα, ο Ντάουντα βρήκε τον Μανούσο με γύρισμα από τα δεξιά, αλλά ο Έλληνας επιθετικός δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα αυτή να περάσει παράλληλα με την γραμμή του τέρματος. Η πίεση των Περιστεριωτών συνεχίστηκε και στο 86′ έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ. Ο Ντάουντα έκανε το πλασέ, αλλά είδε και πάλι τον Γιαννακόπουλο να σώζει και στη συνέχεια της φάσης, την κεφαλιά του να φεύγει άουτ. Εκεί λοιπόν που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα, ήρθε η φάση του 94ου λεπτού. Τότε, ο Αρτυματάς σταμάτησε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα που έκανε το 1-0, με τον Τζήλο να σφυρίζει αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης και τον Ατρόμητο να πανηγυρίζει την πρώτη του φετινή νίκη. Από την άλλη η Κέρκυρα, σίγουρα θα τα έχει με την τύχη της, καθώς θα μπορούσε να πάρει μέχρι και το διπλό και τελικά έφυγε από το Περιστέρι με μηδέν βαθμούς. Πηγή: gazzetta.gr